כל היתרונות שבקנאביס

ניתן ליהנות מיתרונותיו הרבים של הקנאביס באמצעות שימוש בזרעים שלו, זרעי המפ, המכילים שפע תכונות חיוביות ללא ההשפעות הפסיכואקטיביות

"פורסם במקור "עדי כץ 7/10/2013

נמצא שהוא בולם סוגים מסוימים של סרטן, מיטיב עם חולי פרקינסון, מסייע במקרים של אסתמה, פיברומיאלגיה, גלאוקומה, טרשת נפוצה, דיכאון, הפרעות קשב וריכוז ועוד, אבל בישראל ובמרבית מדינות העולם השימוש בקנאביס אסור על פי החוק בשל השפעותיו הפסיכואקטיביות.

 

גם בלי להיכנס לוויכוח המתמשך על לגליזציה של סמים קלים, כדאי להכיר את יתרונותיו הבריאותיים של הקנביס, שלאורך ההיסטוריה שימש בתרבויות שונות כצמח מרפא רב עוצמה, ומחקרים מהעשורים האחרונים מראים את יעילותו נגד מגוון מחלות ותסמינים.

 

בנוסף לשימושיו הרפואיים כיכב צמח הקנאביס, או ההמפ, במשך דורות גם בתעשיית הנייר, החבלים, הבדים, הסבון, השמנים, הדלק ואפילו הבטון. היו תקופות שבהן חויבו חקלאים בארצות הברית לייחד שטח בחלקותיהם לגידול המפ לתעשייה. ב-1941, בעקבות תהפוכות פוליטיות וכלכליות, הוכרז הצמח על ידי רשויות ארצות הברית כבלתי חוקי וגידולו נאסר, ובהמשך נהגו כך שאר מדינות העולם.

 

הפרחים של צמח הקנאביס הנקבי מכילים עשרות חומרים פעילים הנקראים קנבינואידים. שניים מהם, THC ו-CBD, משפיעים על גוף האדם באמצעות התקשרות למערכת הקנבינואידית במוח. מאז בודד ה-THC בתחילת שנות השישים של המאה שעברה על ידי הכימאי הישראלי וחתן פרס ישראל פרופ' רפאל משולם מהאוניברסיטה העברית בירושלים והוכחה השפעתו החיובית, החלה חזרתו של הצמח אל עולם הרפואה.

 

כיום פועלות בישראל כמה חברות המגדלות קנאביס רפואי, כמו "תיקון עולם", "קנה בושם", "שאיפה לחיים", וחולים הנזקקים לצמח יכולים לרכוש אותו באישור משרד הבריאות. קנאביס רפואי ניתן היום לטיפול במגוון גדול של בעיות. בשנת 2013 קיבלו רישיון אנשים הסובלים מכאב כרוני, חולי סרטן, חולים במערכת העיכול, פוסט טראומה, פרקינסון, טרשת נפוצה, פיברומיאלגיה, איידס, אסתמה ובעיות נירולוגיות.

 

הדרך המקובלת לצרוך את הקנאביס היא בעישון הפרחים המיובשים (מריחואנה) או החשיש המופק מהם, אבל יש גם דרכים אחרות. אפשר לשלב את המריחואנה או את החשיש במזון או במאפים, להכניס לשייקים או ליצור מהם חמאה. דרך נוספת הקיימת כיום היא אידוי החומר באמצעות מכשיר ה"ופורייזר", בתהליך נקי וחסכוני יותר מעישון, המאפשר למצות את החומר הפעיל בצורה יעילה.

קנאביס רפואי מופיע גם במשחות או בנוזל שנוטלים בטיפות, ובנוסף מיוצרים כיום כמוסות ותרסיסים על בסיס קנאביס למחלות כמו סוכרת, קוליטיס ואפילפסיה, שנגד שלושתן הוא נמצא יעיל במחקרים.

 

גם בלי מחלות קשות, לא עלינו, רישיונות ממשרד הבריאות או הסתבכות עם החוק ניתן לצרוך את זרעי הצמח בצורה חוקית, לתחזוקה וכתרופה מונעת. זרעי ההמפ הם בעלי תכונות תזונתיות מופלאות ונחשבים למזון-על, המיטיב עם תפקוד המוח ועם יכולת הריכוז, מגן על הלב, מוריד כולסטרול וטוב לעור.

אלה הם זרעים זכריים של זן הסאטיבה של הקנביס. הם אינם מכילים את ה-THC הגורם להשפעה הפסיכואקטיבית, אך לעומת זאת עשירים בחלבון איכותי, בחומצות השומן אומגה 3 ואומגה 6 ביחס אופטימלי, בכלורופיל, בסיבים תזונתיים, בכמות גדולה של ויטמין E, בוויטמין 12B, במגנזיום, בברזל ובאבץ.

 

אפשר לקנות זרעי המפ בחנויות טבע, שלמים או קלופים, באבקה (שמערבבים במים או במיץ), כחלב או כשמן. את הזרעים מומלץ להשרות במים כמה שעות לפני האכילה וניתן לפזר אותם על סלטים, דגנים או בשייק. בחלב אפשר להשתמש כחלב צמחי לכל דבר ואת השמן, בעל הטעם האגוזי, ניתן לשלב בסלטים ובמנות קרות, אך לא לחמם, ולשמור בקירור

Related posts

Leave a Comment