כלכלנים צופים שלגליזציה של מריחואנה תייצר "יתרונות בריאות לציבור".

בספר שלהם מ-2012 'לגליזציית מריחואנה : מה כל אחד צריך לדעת', ג'ונתן קולקינס ושלושה חוקרי מדיניות סמים אחרים מזהים את ההשפעה של הפסקת הפללה על שימוש בקנאביס על צריכת אלכוהול, כדבר החשוב ביותר שאף אחד לא יודע. האם קנאביס ואלכוהול משלימים אחד את השני, כך שניתן לצפות להגברת שתייה יחד עם עישון מריחואנה? או שהם תחליפים, מה שאומר כי יותר עישון קנאביס יפחית את כמות השתייה של אלכוהול? עבור אנליסטים המנסים לחשב את העלויות ותועלות של הענקת מעמד חוקי למריחואנה, השאלה חשובה, משום שאלכוהול הוא הרבה יותר מסוכן מאשר מריחואנה על ידי רוב הדעות. אם שני המוצרים הם משלימים, ביטול האיסור על מריחואנה יכול להגדיל את הצריכה של שניהם, תוך העצמת בעיות בריאות ובטיחות. אבל אם שני המוצרים הם תחליפים, הענקת מעמד חוקי למריחואנה יכולה להקל על בעיות אלה על ידי צמצום צריכת אלכוהול.

עם סקירת הראיות בכתב העת 'ניתוח מדיניות וניהול', הכלכלן ד. מארק אנדרסון מאוניברסיטת מונטנה סטייט, והכלכלן דניאל ריס מאוניברסיטת קולורדו מצאו כי "מחקרים המבוססים על ניסויים טבעיים מוגדרים בדרך כלל כתומכים בהשערה שמריחואנה ואלכוהול הם תחליפים". הגדלת גיל השתייה גורמת ליתר צריכת מריחואנה, עישון מריחואנה יורד בחדות בגיל 21 "מה מצביע כי מבוגרים צעירים משתמשים באלכוהול ובמריחואנה כתחליפים". מחקר אחר מצא כי הענקת מעמד חוקי למריחואנה לשימוש רפואי קשורה לירידה במכירות בירה וירידה בשתייה כבדה. תוצאות אלו, אנדרסון וריס אומרים, "מצביעות על כך, שככל שמריחואנה הופכת להיות זמינה יותר, צעירים בקולורדו ווושינגטון יגיבו על כך בשתייה מופחתת , לא ביותר שתייה."

מסקנה שעולה בקנה אחד עם מחקר קודם שבו אנדרסון וריס מצאו כי חוקי מריחואנה רפואיים קשורים לירידה של 13 אחוזים בהרוגים בתאונות דרכים. אפקט זה יכול להיות בשל העובדה כי נהיגה בהשפעת מריחואנה פוגעת ביכולת הנהיגה בצורה הרבה פחות דרמטית מאשר נהיגה תחת אלכוהול, אם כי העובדה שאלכוהול נצרך מחוץ לבית בסבירות גבוהה יותר (וכתוצאה מכך יש יותר נהיגה תחת השפעתו) עשויה לשחק תפקיד גם כן.

למקור

כתיבת תגובה