כבוד הרב, מותר לעשות סמים?

לאחר משאל הסמים של 120 החכי"ם שנערך במהדורת החדשות של וואלה, מתברר שכל החכי"ם הדתיים הם "סחים". שאלנו: האם זה בגלל אמונתם? ויצאנו לבדוק האם מותר לעשות סמים לפי ההלכה

הסיעות הדתיות והחרדיות קיבלו את התואר: "המפלגות הסאחיות של הכנסת"

בימים האחרונים אנחנו עדים ל"יציאה מהארון" של מספר חברי כנסת שמודים: "כן, כן, עישנו סמים". חלקם שוכחים שעישנו ואז נזכרים, או נזכרים ששכחו ואז שוכחים שנזכרו לשכוח, ובקיצור, ככל הנראה חלקם עדיין ב"סרט" שהיו בו. מעניין לראות שבעיני חלק מחברי הכנסת, עישון "סמים קלים" הוא מעשה לגיטימי ולכן חלקם "רצו" לספר לחבר'ה שעישנו בעבר.

(צילום: ShutterStock)
(צילום: ShutterStock)

אחרי בירור קצר, הסתבר לנו כי עישון סמים קלים או קשים אינו רק סוגיה תרבותית אלא גם הלכתית. רבים תהו ושאלו האם על פי ההלכה מותר לעשן או שמא מדובר ב"איסור הלכתי"? בדקנו ומצאנו כי רוב הרבנים, גם אלו הנוהגים בדרך כלל להקל בענייני הלכה, סבורים שהעישון אסור. רבים מהם מצטטים את הרב משה פיינשטיין, מגדולי הפוסקים בארה"ב שנדרש לעסוק לראשונה בסוגיה ההלכתית בשנת 1973, כאשר בין צעירי ארה"ב החלה להתפשט אופנת עישון המריחואנה, מכנסי הפדלפון והדיסקו.

הרב השיב על כך באריכות כשציין שסמים אסורים בשימוש, והשימוש בהם הוא נגד דרכה של תורה וגורמים להשחתת הבריאות: "פשיטא שסמים אסורים וזה נגד דרכה של תורה בהשחתת הבריאות וטמטום החשיבה ועושה את הדעת עקומה, אלא שאנשים עושים זאת כי לא טוב להם". והרב הסביר: " הנשמה דורשת את סיפוקה ולא מוצאת אותו ולכן אדם משקיע את עצמו באילוציה כזאת ובורח מעצמו ע"י רדימות כזאת. אם היה תוכן אמיתי לא היה זקוק לכל זה. בלי תורה מחפשים תחליף.", כתב הרב ליאור, וכנראה גרם לשואל השאלה לדיכאון שגרם לו ללכת ולעשן סמים.

 


מה הם הסמים שלקח משה רבנו?

אחד מגולשי אתר "ישיבה" שאולי מאוד מאוד רצה לקבל אישור, שאל את הרב שמואל הולשטיין את השאלה הידועה על פירוש הפסוק המפורסם בפיטום הקטורת: "ויאמר ה’ אל משה קח לך סמים נטף…" מה הם הסמים שאליהם מתכוון הכתוב? הרב ענה בצורה עניינית: "אם תשים נקודתיים לאחר המילה "סמים" תגלה כי נטף וכו' הם הסמים עליהם דיבר ה' עם משה". מכך ניתן להבין, שמשה לא עשה סמים ובטח לא באישורו של הקב"ה
judaism

Related posts

Leave a Comment