יצרן קנאביס רפואי מלמינגטון, קנדה, התחייב לתרום מאה אלף דולר לחקר דלקת-פרקים ניוונית

מאת דיין וואניאראצ'יג

קנדה

7.7.2015

יצרן מריחואנה רפואית ממחוז אסקס התחייב לתרום $100,000 לאגודה למלחמה בדלקת פרקים לצורך חקירת האפשרות של טיפול בדלקתפרקים ניוונית ע"י מריחואנה.

חברת אפריה בע"מ (Aphria Inc), הממוקמת בלמינגטון, היא אחת משני יצרני מריחואנה מורשים מאונטאריו שהתחייבו, כל אחד מהם, לתרום סך של 100,000 דולר כדי לממן את המחקר הרציני הראשון בדבר האפשרויות של שימוש בקנאביס רפואי לצורך טיפול בכאב הכרוך במחלה זו.

כרגע המחקר הוא נסיוני למדי, יש לנו מידע אנקדוטאלי רב, אך אין לנו מספיק ראיות מוצקות שתאפשרנה לנו לומר כי קנאביס רפואי הוא הטיפול הנכון לכאב ולדלקות המתלווים לדלקתהפרקים הניוונית, וכי הוא בטוח בה במידה שהוא יעיל" אמרה ג'ואן סימונס, מנהלת סניף האגודה למלחמה בדלקת פרקים.

סימונס אמרה כי האגודה היא זו שהחליטה, בבלעדיות וללא התערבות חיצונית, בשאלה מי יקבל את מענק המחקר וכי לאיש מספקי המריחואנה האחר הוא Peace Naturals Project, מסטיינר, אונטאריו – לא הייתה היכולת לקבוע כיצד ינוצל הכסף (שהוא תרם).

במהלכן של שלוש שנים, 120,000 דולר יושקעו במחקרו של ד"ר ג'ייסון מקדוגל מאוניברסיטת דלהויס שבהאליפאקס (נובה סקוטיה), אחד מחוקרי הכאב המובילים בעולם, לדברי אנשי האגודה למלחמה בדלקתפרקים.

המחקר של ד"ר מקדוגל יבחן את יעילותו של הקנאביס הרפואי בטיפול בכאב הנובע משחיקתו של סחוס במפרקיהעצם, ובשלב מתקדם של המחלה, ממגע עצםבעצם, המאפיינים את דלקתהמפרקים הניוונית.

"קיימים יותר ממאה סוגים של דלקתפרקים מהם סובלים 4.6 מיליון מאזרחי קנדה, כשדלקת הפרקים הניוונית היא הנפוצה ביותר מתוכם (3 מיליוני חולים בקנדה).” אמרה סימונס.

הבעיה החריפה ביותר עבור אלה הסובלים ממחלה זו היא כאב, היא אמרה. “הם פונים לדרכי טיפול חלופיות כאשר תרופות קונבנציונאליות – אלה המחייבות מרשם רופא, ואלה שלא – אינן מועילות.”

סימונס אמרה כי אלפי קנדים כבר משתמשים במריחואנה רפואית לטיפול בכאבי דלקתהפרקים הניוונית ממנה הם סובלים.

"כשני שלישים מהמשתמשים בקנאביס רפואי הם אלה החיים עם דלקתפרקים, ואין לנו את היכולת לומר כי זה יעיל ובטוח", היא אמרה. “ללא המידע הזה אנחנו נמצאים בסיטואציה של ניסוי וטעיה, ומצב זה פשוט אינו טוב עבור אנשים הנאלצים לחיות עם המחלה כל חייהם".

קול קאקיאווילאני, מנהל ומייסדשותף של חברת אפריה, הגדלה במהירות, אמר כי המחקר החדש יעזור להבהיר את התמונה עבור הרופאים, הידועים בנטייתם לסרב לרשום מריחואנה לחולים שלהם.

"חלק מהבעיה הוא שאין לרופאים כל ראיות קליניות אמיתיות המוכיחות כי ניתן להשתמש במריחואנה כבתרופה להקלה על כאבים", הוא אמר. “זהו טיפול המנוגד מאוד לגישה המסורתית.”

קאקיאווילאני אמר כי הוא מברך את האגודה למלחמה בדלקתפרקים על על כך שהם מובילים את התהליך ביזמתם למימון מחקרים בנושא, וזה ללא תלות בשאלה אם התוצאות תהיינה חיוביות או שליליות.

עבורם, עצם ההכרה בקנאביס רפואי היא צעד גדול, לדעתי" הוא אמר, "אני חושב שזה אומר הרבה – נכונותם להושיט יד ולעזור לחולים בכל דרך בה הם יכולים.”

האגודה למלחמה בדלקתפרקים מתכוונת להשתמש בכסף גם כדי ליצור מערכת כלים חינוכיים עבור חולים ומטפלים.

אנחנו יוצרים תוכן ואינפורמציה כדי להסביר מהו קנאביס רפואי, מהם המרכיבים שלו, כיצד משיגים אותו, ומהם הדברים שאדם הסובל מדלקתפרקים צריך לקחת בחשבון" אמרה סימונס.

היא אמרה כי דיוני שולחןעגול ייערכו בספטמבר בהם ישתתפו מדענים, בעליענין שונים וחברי הקהילה, ובהם ייקבעו את סדריהעדיפויות של המחקר, במבט לעתיד.

קאקיאווילאני, שחברתו מספקת מריחואנה ל 1,600 חולים ברחבי קנדה, אמר כי אינו מתנגד לממן מחקרים עתידיים שיחקרו את יעילותו של הקנאביס בטיפול במחולת שונות.

זה היה הארגון הראשון שהיה מוכן לדבר אתנו ולבחון את הענין ברצינות. איננו משיבים בחיוב או בשלילה באופן שרירותי. נתייחס לכל אדם או ארגון ע"פ כישוריהם וע"פ מידת רצינותם" הוא אמר. “בנוגע לאגודה למלחמה בדלקתפרקים, בקנדה, ארבעה מיליוני בניאדם חיים עם דלקתפרקים. יכולה להיות לכך תועלת עצומה".

Dane Wanniarachige

dwanniarachige@windsorstar.com or twitter.com/Danew333

מאנגלית: דניאל דורון

Related posts

Leave a Comment