ילדים שחיים בזכות המריחואנה – פרויקט צילום "מונטנז"

מאז שהיה בן מספר חודשים, זאקי בן ה-10 סבל מצורה נדירה של אפילפסיה, במצבה הגרוע, גרמה המחלה לאלפי התקפים ביום. התקפים שאמו תיארה כ"התחשמלות בכל הגוף", גרמו לו לאבד את היכולת ללכת, לדבר, ולפעמים גרמו לליבו להפסיק לפעום.

במהלך העשור האחרון, משפחתו ניסתה כ-17 "תרופות" שונות, דיאטה מיחודת, וטיפולי תרפיה אלטרנטיביים. התרופות גרמו לו לעלות במשקל, לבלבול, להתכווציות קיצוניות, ואיבוד היכולת לישון. נוסף על כך, ה"תרופות" מעולם לא הפסיקו את ההתקפים.

"מוחו לעולם לא יוכל לתפקד ברמה טובה" אמרה הרופאה של זאקי, ד"ר מרגרט גייד "הוא לעולם לא יהיה נוכח".

גייד המליצה שזאקי יתחיל לקחת מריחואנה רפואית. מאז שהחל זאקי את הטיפול לפני שנים, הוא ללא התקפים.

"היו לו 10 שנים ללא הפסקה של התקפים ושל תרופות הרגעה" אומרת ד"ר גייד. "עכשיו הוא מסוגל להתפתח כילד נורמאלי.היום ברור שהוא ילד מקסים, לפני זה לא היתה לו היכולת לתקשר עם בני אדם אחרים. זה היה שינוי דרמטי מוחלט".

זאקי הוא אחד מ-180 ילדים בקולרדו, שמטופלים כרגע באמצעות זן של הצמח, שעוזר להם להילחם בהתקפים הקיצוניים ובמצבים מתישים אחרים. הזן הידוע כ"שרלוט" פותח על ידי מתנדבים במיוחד למטרה של טיפול במחלות מתישות המסכנות את חיי החולה. השם ניתן לזן על ידי שמה של הילדה בת ה-7 שרלוט פיגי. אותה ילדה עבורה פותח בהצלחה אותו זן לראשונה.

"זה מדהים", אומרת ד"ר גייד, "זה עוצר את ההתקפים לחלוטין, ולא פוגע בילדים".

למריחואנה היסטוריה ארוכה לטיפול בהתקפים. ב-1843,רופא בצבא הבריטי פרסם מאמר המתעד את השימוש שלו בשמן קנביס במטרה לעצור עוויתות של פעוט. אך בגלל שמריחואנה איננה חוקית ברמה הפדרלית, המדע בוחר שלא להתמקד במאפיינים הרפואיים של הצמח. המדע בחר להתייחס אל הצמח באותה מקשה יחד עם אלכוהול וטבק. הדבר יצר בלבול רב [ייתכן ןהשיא נרשם בשבועות האחרונים כאשר מפרסם משרד הבריאות בישראל, אזהרה שנמחקה מאתר וואלה, שרצוי שנסיק (על ידי הצגת העובדות שהגיש לנו משרד הבריאות) שיש קשר מחקרי מובהק בין עישון קנביס – ל"הרעלת אלכוהול". מעוררת גיחוך המסקנה הזו, ככל שתהיה, אין היא מצחיקה עשרות אלפי חולים בארץ שאינם מקבלים מענה הוגן לטיפול באמצעות צמח הקנביס].

טיפול של קנביס במקרים כמו של זאקי "זו רעידת אדמה, באופן שלא היה לנו הזדמנות לדעת זאת", מסבירה ד"ר גייד. "אנחנו מנסים למשוך את הניסיון של ההורים האלה למאמרי מחקר. מחקרים בחיות מעבדה תומכים בכך ומסבירים את מה שקורה".

ד"ר גייד, שמחזיקה בתואר דוקטורט בכימיה ביופיזית מאוניברסיטת סטנפורד, עבדה שנים רבות בתעשיית התרופות לפני שעברה להתמקד בתרופות אלטנרטיביות. לא מזמן החליטה לעבור להתמקד בצמח הקנביס.

"הבחנתי שחומרים שנבחרים לפיתוח בתעשיית התרופות אינם בהיכרח החומרים אותם המטופל צריך", היא אומרת, "מריחואנה יכולה לעשות את כל הטיפולים הללו, אך אין היא רעילה או מזיקה כמו החומרים שנבחרים בתעשייה הזו".

מאז סיפור ההחלמה של שרלוט, מאות משפחות עם תופעות דומות העתיקו את עצמן לקולרדו, ממדינות בהן צמח המריחואנה איננו חוקי, בתקווה שילדיהם החולים יחוו תוצאות החלמה זהות. יותר מ-100 הורים נמצאים ברשימת המתנה לצמח ה"שרלוט".

היילי מקגווייר, אחייניתה בת השבע של הצלמת ניקול מונטנז היא אחת הילדות הללו שנמצאות ברשימת ההמתנה. היילי סובלת מתסמונת דרווה, צורה קשה ונדירה של מחלת האפילפסיה. אותם התקפים קשים כמו שהיו לשרלוט. "אמרנו לה שלום מספר פעמים" אומרת מונטנז. "כשהיתה בת ארבע היא הוכנסה למצב של קומה רפואית".

מונטנז החלה להתנדב בקבוצות תמיכה עבור משפחות במצבים דומים. באוגוסט שעבר היא הפיקה פרויקט צילום, פני הקנביס, עם תמונות של זאקי, שרלוט וילדים אחרים שהשתמשו במריחואנה לטיפול בסימפטומים המטישים אותם חוו.

"הרגשתי שכל ילד הוא הילד שלי", היא אומרת. "הם מרגישים, הם צוחקים. רציתי שזה מה שיראו אנשים שהם מביטים בפרויקט — לא שיראו את המחלה וילד שבור, פשוט ילד".

לא רק בקולרדו יש מרפאות הדואגות לשלומם של ילדים אלו באמצעות טיפול במריחואנה רפואית. גם בקליפורניה פועל מרכז בריאות, אותו אובאמה מאיים לסגור בשנים האחרונות, בטענה שהוא נהיה "גדול מדי", ומספק THC באחוזים נמוכים לילדים. גייד מצביעה על תוכנית נוספת במישיגן ושמספר נמוך של ספקים מתחילים להעניק טיפול לילדים במדינות שהצמח מאושר רפואית.

ובמדינות בהם הצמח איננו חוקי עדיין, נרשמת התעוררות. יחידים נלחמים לאפשר גישה לצמח עבור ילדים חולים. קואליציה של אימהות מורמוניות ביוטה יצרו לאחרונה קבוצה למען הצמח בתמיכתם של נציגי המדינה השמרניים. אלן פיק, רפובליקנית בג'ורג'יה יצרה הצעת חוק בתחילת החודש המבקשת לאשר שמן קנביס.

מונטנז אומרת שהיא עצמה התנגדה לקנביס, עד שנחשפה לאפקט המרפא שיש לו על ילדים חולים. היא מקווה שאחרים עם דיעות דומות יראו את הפרויקט שלה.

"התקווה שלי היא שאנשים ייפתחו לאפשרות שיש דרך טובה יותר — הקנביס הוא תרופה", היא אומרת. "ילדים בכל המדינה ובכל העולם צריכים לקבל את הזכות לטיפול הולם באמצעות צמח הקנביס".

למטה, הביטו בזאקי, שרלוט וילדים רבים אחרים שצילמה מוטנז, שמקבלים טיפול תרופתי באמצעות צמח המריחואנה כנגד המחלות שלהם והסימפטומים ההרסניים, או כאלה שמחכים להתחיל בטיפול:

מגי – סובלת מהתקפים מאז גיל 6. היו לה מאות התקפים מדי יום. משפחתה עברה לקולרדו לטיפול בהתקפים באמצעות שמן קנביס.

הנטר – בן 7. סובל מאפילפסיה עיקשת ועיכוב התפתחותי. היה תחת טיפול של עשרות תרופות שנכשלו לטפל בהתקפים. מצבו ממשיך להידרדר "רגשית, הכרתית, וגופנית". לאחרונה החל לקבל טיפול קנבואידי בתקווה להקלה.


פייפר -בת שנתיים. נולדה עם הפרעה גנטית נדירה, שגרמה להתקפים, אי יכולת לדבר, ללכת, לזחול לקויית ראייה. ניסתה תרופות שונות לטיפול ללא הועיל. מאוקטובר האחרון, החלה טיפול באמצעות קנביס והוריה מדווחים על תחילתו של שיפור.

 

קלווין בן 14 – בעל צורת אוטיזם קשה וקיצונית שגרמה לו לשיתוק מילולי. אחרי 22 ימי טיפול באמצעות הצמח הוא החל להשתמש במילים ולתקשר עם הסביבה. אימו מספר שהיו ל- כ20 head-beating episodes ביום. ורק אחד בשלושת השבועות מאז החלה לטפל בו באמצעות קנביס. "בכיתי בכל יום בשבוע הראשון של טיפול הקנביס על כך שאיננו צריכים לקשור אותו יותר בכל פעם שאנחנו יוצאים לתרפיה".

סינדי – בת 9. סובלת מאפילפסיה. דוס סינדרום, הגורם לה לאלפי התקפים ביום. היא מתפקדת כילדה בת 3 ולוקחת 9 "תרופות" שונות. לאחרונה החלה לקבל טיפול בשמן קנביס בתקווה להקלה בהתקפים.

אמילי – בת 4. סובלת מאפילספיה מתישה לא מאובחנת. משפחתה עברה מאינדיאנה לקולרדו לאחרונה, בתקווה שהטיפול בצמח יועיל.


ג'ורדן – בת 18. אובחנה עם תסמונת דרווט בגיל 6 חודשים. סבלה מהתקפים כל חייה, במצב הגרוע איבדה יכולת לאכול לשתות ולתפקד. הוריה עברו מקליבלנד לקולרדו לאחרונה, במטרה לנסות את טיפול הקנביס.

טיילר – בן 11. חולה במחלת אפילספיה נדירה שמתנגדת ל"תרופות". הוא חי 9 חודשים בבתי חולים.
הוכנס לקומה רפואית פעמיים. מאז אוקטובר החל טיפול בקנביס. לראשונה משפחתו מדווחת על
"ניצחונות קטנים".

קנדי – בת שנתיים. סובלת מתסמונת ווקר-רבורג. צורה קשה של מחלת ניוון שרירים. אחותה נפטרה מאותה המחלה בגיל חודשיים. זה הזמן שהרופאים נתנו לה לחיות. "מאז שהחלה בטיפול ראינו אישיות שלא ידענו שיש לה" אמרה האם.

צ'רלי – בן 6. סובל מתסמונת דרווט. בכל לילה חווה התקפים. הוריו מקווים שהטיפול בשמן קנביס יעזור לו לתקשר, יפחית את ההתפקים ואת השימוש ב"תרופות" אחרות.

קורה – בת 6. סובלת מתסמונת מרובת מומים נדירה. סובלת מעשרות התקפים ביום. הוריה רואים בטיפול הקנביס כאמצעי להקלה על הסימפטומים השונים.

קיי. סיי. – בן 9. סבל מהתקפים מרובים מגיל 3  ולא הגיב חיובית לאף טיפול שקיבל. כעבור שבועיים של טיפול קנביס "הפך מילד שנופל ורועד בעודו מנסה ללכת לילד שרץ במסלולי טיולים וקופץ לזרועות אביו".

שרלוט – בת 7. סבלה יותר מ-40 התקפים ביום. היום "כסא הגלגלים שלה, והקסדה נגד חבטות מעלים אבק בארון אחסון". סיפורה עורר השראה להורים רבים, וזן הצמח נקרא על שמה.

זאקי – בן 10. סבל מאלפי התקפים ביום מגיל צעיר, תופעה שנפסקה כאשר החל טיפול באמצעות שמן קנביס.

Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

כתיבת תגובה