יחידת משטרה מיוחדת – אנשי החוק היבש לוחמי יחידת המשטרה המיוחדת ללכידת מבריחי הסמים בגבולות חושפים את שיטות הפעולה שמנקות את המדינה מהסמים

"מבריח לא עוצר אלא אם הוא נעצר. כל העניין הוא סגירת מעגל. אתה מנהל מרדף. המבריח נס על חייו, שלא נתפוס אותו. הוא ידרוס אותך, לא אכפת לו. הוא ינגח אותך חי. אתה צריך להשיג אותו. הוא פורק. הוא חוצה כבישים סואנים. הוא ב'פור' עליך. הוא רץ. חותך שני נתיבים ורץ. אתה רץ אחריו. אתה לא חושב כלום. אתה נעול מטרה. הוא רץ עד שהוא ייעצר ואתה רץ עד שתעצור אותו" ד' 36', לוחם ביחידת מג"ן, מתאר מרדף אחרי מבריח סמים.

צילום: אריק סולטן
הלוחמים מסתווים צילום: אריק סולטן

 

בשנה החולפת אחראית יחידת מג"ן (מודיעין גבולות נגב) של משטרת ישראל על כ-80 אחוז מתפיסות החשיש במדינה. 75 אחוז מתפיסות ההרואין בשנה האחרונה רשומות גם הן על שם לוחמי היחידה. שש רשתות הברחה נעצרו. היחידה אחראית לתפיסת מאות קילוגרמים של חשיש, הרואין וקוקאין בגבולות ירדן ומצרים.

קילוגרם הרואין עולה בין 40 ל-60 אלף שקל לפני שהוא חוצה את גבול ישראל. כשהוא נמכר לצרכן בתוך הארץ, אחרי שמערבבים ומכפילים אותו, כך אומרים במג"ן, מחירו עולה ועומד על כמיליון ורבע שקל לקילו. גם מחיר הקוקאין והחשיש שילש את עצמו בשנתיים האחרונות. לשם המחשה, כשהיחידה רק הוקמה, עלות העברה של קילו הרואין מירדן לישראל (בלדרות בלבד) הייתה 1,000 דולר . היום משלמים לבלדרים, על אותה עבודה, 6,000 דולר.

"המייבשים הלאומיים", ככה מכנים את לוחמי מג"ן. "השוטרים המייבשים". הם האחראים לירידה המשמעותית בכמויות הסמים בארץ, ליובש בשוק, ומנגד, לעלייה במחיר. "בכל פעם שהמבריחים חוטפים מכה בגבול, מישהו צריך לשלם על זה", מסביר מפקד יחידת מג"ן, רב פקד נ' "הסיכון בגבולות היום גבוה הרבה יותר מאשר לפני שנה או שנתיים, והצרכן בסוף משלם על הכל".

צילום: אריק סולטן
יחידת מג"ן במשטרה צילום: אריק סולטן

"עוכרי ישראל"

יש הרבה תסכול במרדף אחרי רשתות הברחה, ומעט מאוד תהילה. יש גם לכידות של לוחמים ששוכבים יחד, כתף ליד כתף במארבים, והופכים להיות כמעט משפחה עם בדיחות פנימיות והווי שזר לא יבין. "כמה שנספר, לא יבינו מה עובר עלינו בזמן פעילות", אומר פ' הוא מירוחם, נשוי, ארבע שנים וחצי ביחידה ומורעל על המקצוע שלו. "זה משהו שאי אפשר להסביר. אתה עובד על חולייה שנה, בסוף אתה תופס 15 קילוגרם הרואין ועוד 17 קילוגרם קוקאין. ארבעה אנשים. זאת שמחה מטורפת. צעקנו בקשר: "יש אלוהים"".
לצד המוניטין שרכשה היחידה בקרב גורמי אכיפת החוק, יש גם הרבה כעס והתמרמרות מצד ה"צרכנים" – בעיקר צרכני הסמים הקלים. כל ידיעה על תפיסת סמים של מג"ן מלווה בטוקבקים זועמים: "תנו לעשן, הרגתם אותנו", " הרסתם אותנו", " מאחלים לכם רע", " עוכרי ישראל", "העם שונא אתכם", "פשיסטים".

"מקללים אותנו, כותבים לנו "תתביישו לכם", אומר פ'. "אתה מסכן את החיים שלך, אתה לא רואה את המשפחה שלך. אני רואה את הלוחמים ביחידה יותר מאשר את אשתי, ובסוף אתה מקבל כזאת ביקורת מהאזרח. זה פוגע. זה קשה. זה גם מוריד מההרגשה הטובה".

"המחירים של החשיש שילשו את עצמם בשנתיים האחרונות", מסביר ר' את כעסם של הצרכנים. "מחיר קילוגרם חשיש מעבר לגבול, בצד המצרי, הוא בערך 3,000 דולר לקילוגרם. מוכרים אותו פה – מה שנקרא "לסוחר הבא", עדיין לא למשתמש – בסדר גודל של 45 אלף שקל לקילוגרם".

כמה זה עולה לצרכן?
"כשזה מגיע לצרכן זה כבר מכפיל את עצמו פי כמה. כך למשל, עלות עשרה גרם חשיש ("אצבע") יכולה להגיע היום במרכז הארץ גם ל-700 שקל. בשנה שעברה תפסה היחידה 1,216 קילוגרם חשיש. השנה, נכון לחודש אוקטובר, מדובר כבר ב-998 קילוגרם. כל הסמים שנתפסים מושמדים. בנוסף נתפסים גם מוצרים אחרים, למשל מאות קרטונים של סיגריות ושאר טובין. רק בשנה שעברה חילטה יחידת מג"ן סחורות בשווי יותר משניים וחצי מיליון שקל. מדובר בנזק ישיר למבריחים, לא כולל רווח פוטנציאלי. "יש אמירה כזאת: "מג"ן בשטח, עצרו הכל, מתקפלים"", מגלה א' מפקד הצוות. "גם אם לא תפסנו את הסם, אנחנו עדיין מונעים מאנשים לבצע הברחות ותורמים לכך שיהיה יובש בשוק, המחירים יעלו והחומר יהיה קשה להשגה. קשה מאוד להשגה. זה גם סיפוק. מי שלא היה מרגיש שליחות לא היה עושה את זה".

צילום: דוברות המחוז הדרומי במשטרה
כמות גדולה של סמים שנתפסה צילום: דוברות המחוז הדרומי במשטרה

 

לקריאת הכתבה במלואה

חדשות

 

Related posts

Leave a Comment