טבק + קנאביס = רעל?

מי אוהב לערבב טבק וקנאביס יותר מאיתנו, הישראלים?. כ75% מצרכני הקנאביס בישראל היום מערבבים את הקנאביס שלהם עם טבק. למה? חלק בגלל הטעם, חלק בגלל השריפה העקבית של הטבק, אבל כנראה שרובנו מעשנים טבק בג'וינטים שלנו בגלל המחיר – קשה לסגור את החודש ולעשן קנאביס נקי כשגרם עולה בארץ כ100 שקל.

לא משנה מה הסיבה בגללה אתם מעשנים את הקנאביס שלכם יחד עם טבק, רופאים אמריקאים מציגים טענה דיי משכנעת שהשילוב בין השניים  קטלני.

"טבק מכיל למעלה מ4000 חומרים רעילים שהורסים את הריאות. קנאביס לכל הידוע לנו הוא הרבה פחות רעיל ומכיל רק 400 חומרים. אך השילוב בין עישון של קנאביס לעישון של טבק הוא מסוכן מאוד, הם משפיעים זה על זה ומשנים את כל העניין לסוג של רעל, רעל שהורס את מבנה ותפקוד הריאות, רעל שלצריכתו הרבה השלכות" טוען דוקטור מרטין דיידיר, רופא פנימי בכיר בבית החולים Victoria שבברבדוס.

ממחקר שערך ד'ר דיידיר,  שמהלכו בחן במשך 5 שנים מקרים  רבים של COPD ׁ(מחלת ריאות חסימתית כרונית) אצל צעירים וצעירות שאובחנו אצלם מקרים קשים של המחלה, עולה כי הטרנד הגובר של עישון קנאביס עם טבק הוא גורם עיקרי לתחלואה בה.

"בחנתי מקרים רבים של חולים בCOPD, רובם החלו לעשן בגיל העשרה" מספר דיידיר  "בסוף שנות ה20, תחילת שנות ה30 הריאות שלהם כבר נהרסו לגמרי והם הפכו למה שאני מכנה נכי נשימה. הם לא יכולים לנשום בלי לבוא לבית החולים, בלי תרופות, בלי חמצן מבלון. הם לא יכולים אפילו ללכת לשירותים, את רוב הלילות שלהם הם מבלים בניסיונות להסדיר את הנשימה. לא נדבר אפילו על עבודה ותפקוד יום יומי, הם ממש תלויים בבית החולים ובבלון החמצן"

ארגון הCOPD העולמי מגדיר  "מחלת ריאות חסימתית כרונית" כמונח המשמש לתיאור מגוון רחב של מחלות ריאה קשות כמו אמפיזמה, ברונכיטיס כרוני, אסתמה ועוד. בארגון הבריאות האמריקאי טוענים כי " COPD היא גורם מוביל לתחלואה ותמותה ביבשת אמריקה ומהווה אתגר בריאותי לציבור האמריקאי שניתן למניעה" זאת מכיוון שהוא תלוי בהרגלי אורך החיים של האזרחים.

אם ד'ר דיידיר צודק, ואכן יש קשר ישיר בין עישן קנאביס עם טבק לבין COPD, אולי כדאי לכולנו לחשוב טוב לפני שאנחנו מדליקים את הג'וינט הבא שלנו. מחקרים מראים כי עישון קנאביס הרבה פחות מסרטן מעישון טבק ובכלל שעשן קנאביס הרבה יותר קל למערכת הנשימה שלנו. כולנו גם מכירים כי לקנאביס יכולות לרפא סרטן.

 

הרי לכולנו ברור כי טבק הוא הגורם הבעייתי במשוואה הזו, ואולי בכל זאת שווה לעשן נקי/ לאדות או לנסות תחליף טבק. האפשריות קיימות ומרובות.Related posts

Leave a Comment