חילוקי דעות לגבי חוק הקנביס השוויצרי החדש

החל מהראשון באוקטובר מי שייתפס מעשן קנביס בשוויץ יוכל לשלם קנס  ולהימנע מכל הליך חוקי אחר, חוק זה מעמיד את שווייץ בשורה אחת עם מדינות מערביות אחרות. התגובות לחוק החדש מעורבות.

עשן כבד ומתוק מרחף מעל חצר מבודדת בשכונת לס גרטס (Les Grottes) אשר בקרבת תחנת הרכבת של ג'נבה. "וודאי שהשינוי הוא חיובי!" אומר דני (שם בדוי), מעשן קנביס צעיר  "נתפסתי בעבר עם חמישה גרם, השוטרים חשבו שאני סוחר וזה גרם לי לצרות, אני מכיר רבים אחרים שזה קרה גם להם".

גידול, צריכה ומכירה של קנביס עדיין אינם חוקיים בשוויצריה, אך החל מאתמול (יום שלישי) כל אדם מעל גיל 18 אשר ייתפס מחזיק כמות של עד 10 גרם, יקבל קנס של כ110$ והעבירה לא תירשם לו בתיק הפלילי. התומכים בחוק במאמינים כי לגליזציה של הקנביס ותוצריו היא דרך יעילה וטובה יותר להתמודד עם המציאות הקיימת.

החוק החדש מעמיד את שווייץ בשורה אחת עם מדינות אירופאיות רבות אשר מגלות סובלנות לעישון קנביס, בשווייץ, אשר מונה אוכלוסייה של כשמונה מיליון איש יש כחצי מיליון מעשנים. דני עדיין אינו מרוצה ב100% "לדעתי, הקנביס צריך להיות חוקי ובשליטת המדינה, זה היה מצמצם את העבריינות".

המתנגדים לשינוי החוק, לעומת זאת, טוענים כי הוא מנוגד לרצון העם השוויצרי. לפני כחמש שנים העם הפיל ממשלה אשר תמכה בלגליזציה מלאה וכארבע שנים לפני כן הפרלמנט סירב לדון בנושא. ז'אן-פיליפ, סטטיסטיקאי בן 45 טוען כי "הצעד הזה הוא צעד בכיוון הלא נכון, 10 גרם זה הרבה, ו110 דולר, לעומת זאת, זה לא הרבה כלל. הצעד הזה יגרום להגברת הצריכה של הקנאביס בשווייץ".

גם בציריך יש תגובות מעורבות בנדון. "בגלל החוק ניתן יהיה לצרוך סמים ולצאת ללא עונש, אני מאמין ששימוש בקנאביס הוא צעד אחד מקריירה בסמים" אמר מייקל, בן 40, בתחנת הרכבת בציריך. מומחים לבריאות וסמים לעומת זאת לא סבורים כי החוק המקל עלול להעלות את צריכת הקנביס הלאומית. כדוגמא הם מביאים את הדוגמאות של הולנד ופורטוגל, בהם החוקים המקלים בנושא הקנביס גרמו לירידה בצריכתו בקרב הצעירים.

בינתיים הדיון בנושא נמשך בשוויץ. "לפני כעשר שנים הייתי תומכת בליגליזציה" אומרת מרי, אשר לה שני בנים בגיל ההתבגרות. "אך היום עלינו לצמצם את הסכנה, ב1990 ב"סקנק" (סוג של גראס) היה כ5% THC  (החומר הפעיל בקנביס) היום אחוז הTHC עלול להגיע לכ30, זה כמעט כמו סמים קשים".

הממשלה טוענת שהשינוי יגרום לאחידות בהתייחסות כלפי מעשני מריחואנה ברחבי שוויץ, יחסוך למדינה כסף ויוריד את העומס מהמשטרה ומהמערכת המשפטית. כל שנה בתי המשפט בשווייץ מתעסקים בכ30,000 מקרים הקשורים בקנביס. בחלק מהמחוזות כבר חל חוק זהה או דומה קודם לכן. "משאבי המשטרה אינם צריכים להיות מבוזבזים על רדיפה אחרי סוחרי סמים" טוענת קורין קיבורה, הדוברת של "  Addiction Switzerland".

קבוצה אחת שאינה מושפעת מהחוק היא קטינים אשר מעשנים, עדיין ניתן לתבוע אותם על שימוש בקנביס. אך יש כמה שינויים אשר מיועדים לקטינים בחוק החדש, סוחר אשר מוכר לקטינים יואשם בעבירה חמורה יותר, וצעירים בעלי בעיה של שימוש בסמים יזכו לסיוע וגמילה. לפי דו"ח של יוני"צף 24% מבני ה15 בשוויץ מודים בשימוש בקנאביס בשנה החולפת.  סברי אומר שהרעיון של מניעה ותמיכה במכורים הוא רעיון נחמד מאוד, אך הממשלה לא מתקצבת אותו מספיק ואף מקצצת בתקציבים. "אם הממשלה רוצה שפרויקט יצליח היא צריכה לממן אותו".

תורגם מאנגלית על ידי תרי מלניקוב

Related posts

Leave a Comment