ה-FBI סגר את "דרך המשי", שוק הסמים הגדול באינטרנט

קפטן אינטרנט – עודד ירון 2/10/2013

 

מפעיל האתר, שנעצר בספרייה בסן פרנסיסקו, חשוד כי היה מעורב בסחר ובשירותים פליליים נוספים באתר שהופעל ב"דארקנט"; הוא חשוד גם בהזמנת רצח

 

"דרך המשי" (Silk Road), אתר מכירת הסמים הגדול ביותר באינטרנט, נסגר בידי ה-FBI ובעליו נעצר – כך דיווחו הערב (רביעי) כלי התקשורת בארצות הברית. על פי התלונה שהוגשה נגד הבעלים, רוס ויליארם אולבריכט – המכונה גם "הפיראט האיום רוברטס", DPR ו-Silk Road – הוא הפעיל את האתר מאז ינואר 2011.

"בהסתמך על ניסיוני, דרך המשי הפך לשוק הפלילי המתוחכם והגדול ביותר באינטרנט כיום. האתר ביקש להפוך את העסקאות הלא חוקיות באינטרנט לקלות ופשוטות כמו קנייה באתרי מסחר אלקטרוני רגילים", כתב סוכן ה-FBI כריסטופר טרבל.

לפי התלונה, באתר נמכרו לפחות קילוגרם של חומר המכיל הרואין, 5 קילוגרם של קוקאין, LSD, מתאמפטמינים ועוד. בנוסף, נטען כי במארס השנה קשר אולבריכט קשר לרצוח אדם שאיים לפרסם את שמותיהם של אלפי משתמשים באתר. לכך נוספות גם האשמות בפריצה למחשבים והלבנת כספים

 

לדברי האף-בי-איי, סוכניו ביצעו מעל 100 רכישות של סמים ובהם אקסטזי, קוקאין, הרואין ואחרים. אולבריכט נעצר ב-1 באוקטובר בספריית גלן פארק בסן פרנסיסקו.

באתר הטכנולוגיה "גיזמודו" צוין כי לפי הפרופיל שלו בלינקדאין, סיים אולבריכט תואר ראשון בפיזיקה באוניברסיטת טקסס, אך הפסיק את לימודי התואר השני. בעמוד הוא מגדיר את עצמו "יועץ השקעות ויזם". הוא מסביר כי המיקוד שלו השתנה במהלך הלימודים והוסיף כי הוא רוצה "להשתמש בתיאוריה הכלכלית כאמצעי לחסל את השימוש בכפייה ותוקפנות בקרב האנושות".

האתר של אולבריכט פעל בדארקנט – הרשת האפלה או הרשת העמוקה, המתנהלת על גבי שרתים שאינם מוכרים לגוגל או לשירותי אינטרנט אחרים. דרך המשי, כמו אתרים נוספים פועלים על גבי רשת Tor, שמצריכה שימוש בדפדפן Tor כדי לגשת אליהם. הדפדפן מספק למידע כמה שכבות של הצפנה ומדלג דרך כמה נתבים כדי לשמור על אנונימיות הגולשים והאתרים. לפחות עד לאחרונה האמינו רבים שהוא גם מאובטח למדי, ואפילו ה-FBI התלונן בעבר כי אינו יכול לעקוב אחרי פדופילים ב-Tor. אולם במסגרת מסכת החשיפות הארוכה של אדוארד סנודן, נודע כי סוכנות הביטחון הלאומי בארה"ב (ה-NSA) יכולה לצותת גם לחלק מהתעבורה המוצפנת ב-Tor.

ross

Tor נוצר כדי לספק דווקא אפשרות למתנגדי משטר במדינות טוטליטריות, כמו גם לעיתונאים ופעילים בכל העולם, לתקשר ביניהם באופן מאובטח. אולם, עם הזמן הוא הפך גם לכלי בידיהם של פושעים כמו פדופילים, או סוחרי סמים ונשק כמו גם סוחרי איברים ורוצחים להשכיר. לדברי ה-FBI, בספטמבר השנה היו כמעט 13,000 הצעות לרכישת סמים באתר. בנוסף, מוצעים באתר תוכנות פריצה למחשבים ושירותי פריצה.

לדברי ה-FBI, היקף הפעילות של האתר עצום. ביולי השנה, היו רשומים יותר מ-950 אלף משתמשים באתר, 30% מהם מארה"ב. בין פברואר 2011 ליולי 2013 בוצעו יותר מ-1.2 מיליון עסקאות שבהן היו מעורבים כמעט 147 אלף חשבונות של רוכשים ו-3,877 חשבונות של מוכרים. התשלום נעשה באמצעות המטבע הדיגיטלי ביטקוין, וסך התשלומים עמד על 9,519,664 ביטקוינים. באתר "גיזמודו" מציינים כי מדובר בשווי כולל של כ-1.2 מיליארד דולר, שמהם גזר האתר עמלות של כ-80 מיליון דולר. השווי הנוכחי של ביטקוין עומד על יותר מ-100 דולר לביטקוין אחד, לפי בורסת הביטקוין Mt GoX.

הסגירה של דרך המשי מגיעה לאחר שבאוגוסט נפוץ הדיווח על כך שה-FBI הפיל את Freedom Hosting, שירות אחסון אתרים בדארקנט, שעל פי דיווחים שימש להפצת חומרים פדופיליים וגם שימש את דרך המשי. הסוכנות הפדרלית אישרה מאוחר יותר כי השתלטה על השרתים שלו כבר ביולי השנה.

 

 

Related posts

Leave a Comment