התור הבלתי נסבל למרפאות הכאב בארץ, בשל העלייה במודעות לסגולות הקנאביס הרפואי

כל מי שנדרש לטיפול במכוני הכאב בישראל כבר יודע כי בשביל לזכות במעט הקלה בכאב הוא יידרש להמתין תקופה ארוכה. כעת, עם המודעות לקנביס הרפואי וכאשר אפשר לקבלו רק באמצעות מכוני הטיפול בכאב – התורים מתארכים עוד יותר. (מעריב 21/11/2013)

לאה סער (63), חולת דלקת פרקים מחצור הגלילית, מחכה כבר חצי שנה לתור שיגאל אותה מכאביה, והיא תיאלץ להמתין עוד חצי שנה עד שתזכה לפגוש רופא. "אני זועקת מכאבים ולא מצליחה לישון בלילה", היא אומרת. לדבריה, היא יודעת שאחד מהפתרונות המיידיים לכאב שלה הוא קנביס רפואי, אך אף שהציעו לה לקנות אותו שלא כחוק היא סירבה.

"אני כבר מיואשת. אני לא מוכנה לקחת קנביס בלי אישור, למרות שאפשר להשיגו בדרכים לא חוקיות. אני שומרת חוק. למה אף אחד לא עושה משהו כדי לעזור לי להפסיק את הכאבים האיומים?"

הבעיה היא שגם כאשר תזכה לראות סוף-סוף את הרופא המומחה לכאב, היא תיאלץ להמתין שנה עד שיאושר לה לצרוך את הקנביס. ההחמרה בתנאי הקבלה של הקנביס היא תוצאה של הנהירה ההמונית של חולים שגילו באחרונה את הצמח שמביא מזור לכאביהם. גם בתי החולים שממליצים על מתן הקנביס לא יכולים לאשר את השימוש. הם מעבירים למעשה המלצה לוועדה של משרד הבריאות, שאמורה להחליט אם המטופל רשאי לקבל קנביס רפואי.

ד"ר בועז לב, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, התייחס אתמול לשיח הציבורי בישראל סביב נושא הקנביס ואמר כי "אין דיון מאוזן בדבר הסיכונים שהשימוש בו עלול לגרום". במהלך כנס בנושא של חברי האיגוד הישראלי לפסיכיאטריה ביולוגית שהתקיים במכללה האקדמית תל אביב-יפו הזהיר לב כי הכלים שנמצאים בידי משרד הבריאות "להשתלט על הקנביס הולכים ופוחתים. אונסים אותנו להכניס אותו למודל הרפואי הנהוג ואנחנו לא כל כך יודעים איך לעשות את זה".

לב התייחס גם להצעות החוק שעולות לדיון בכנסת ולהד הציבורי שלהן הן זוכות. "המעורבות הציבורית הלא רפואית היא אדירה וכך גם הניסיון להשפיע על קבלת ההחלטות", אמר לב. "ההסברה האמיתית בעניין לא קיימת בשיח הציבורי. יש דברים טובים שהקנביס גורם, אבל גם נזק והדיון לא נמצא במקום הנכון".

 

334

מחקר שבחן יותר מ-40 אלף בני אדם שחולקו לשתי קבוצות: אלה שמעולם לא סבלו מדיכאון ומעשנים קנאביס ואלה שמעולם לא עישנו וחיים עם דיכאון גילה כי העישון אינו גורם לדיכאון. ממצאי המחקר הראו כי איש לא נמצא בשכיחות גבוהה יותר ללקות בדיכאון לא משנה מה היקף העישון, גם אם מדובר בעישון יומיומי.

לדברי ד"ר שאולי לב-רן, מנהל המרפאה לרפואת התמכרויות במרכז הרפואי שיבא, מדובר בנתונים ראשוניים ממחקר של אחד הארגונים מה-NIH – המכונים הלאומיים לבריאות שיושבים בארה"ב.
ממשרד הבריאות נמסר: "המשרד בוחן פתרונות לעומסים".

מעריב

חדשות

 

כתיבת תגובה