יש השערה, השייכת בעיקר לציבור המתנגדים, שביום שתתרחש עלינו לטובה הלגליזציה השוק השחור ייגבר וישגשג. ההגיון הבריא [כזה שאינו נגוע במחלת ה"קדמת"], כמו גם סקר חדש שנערך לאחרונה על ידי מגזין "עסקי המריחואנה הרפואית", מציביעם על כך שהשוק השחור ייפסק לחלוטין.

על פי הסקר, 61 אחוזים מתושבי קולרדו מעדיפים לרכוש את המריחואנה שלהם מחנויות ממכר חוקיות מאשר מהשכן הטוב הנקרא בפי כל ה-'דילר'. לעומתם רק 5 אחוז דיווחו על נאמנות גמורה לאותו 'דילר'.

בכללי, נראה שאחד המניעים לרכישת הציבור, הוא האיכות. ללא קשר אם החשיש מגיע מחנויות או מהשוק השחור, המחקר מוצא ש-26 אחוז מעוניינים לקנות מהיכן שיוכלו לקבל את התמורה הטובה ביותר לכספם — 17 אחוזים פשוט רוצים את המחיר הזול ביותר.

יחד עם זאת, אחד המרכיבים המשפיעים ביותר הוא הביטחון, 38 אחוזים מהנשאלים ענו שהם מעדיפים לקנות מריחואנה שנבדקה ונבחנה ויש שם ליצרן שלה.

"אינני מופתעת מהמידע הזה", אומרת קסנדרה פרינגטון, מחברת המגזין, "במשך שלושת השנים האחרונות דוחות הצרכנים שלנו הראו שהמחיר לא משחק תפקיד מול גורמים אחרים כמו איכות, מבחר הזנים ובטיחות בדיקות.  התורים בחנויות מדברים בעד עצמם".

למרות התחזיות האופטימיות הללו, השוק השחור איננו במצב של "אדם אחרון על ספינה טובעת…" לפחות לא עד שהממשל הפדרלי ישכיל להתייחס לתופעת הלגליזציה ברצינות ויפסיק לעזור ולממן על ידי אטימת עיניים את מלחמות הקרטל שצבעו את דרום אמריקה בדם.