הפרקליטות: אין הנחיה להגיש כתבי אישום בגין שימוש עצמי בסמים קלים

לאחר הפרסום ב”הארץ” על אלפי התיקים שנפתחו, מבהירה הפרקליטות כי המשטרה מחויבת להפעיל שיקול דעת גם במקרים חוזרים של שימוש עצמי

יניב קובוביץ 30.01.2014

פרקליטות המדינה טוענת כי לא הנחתה את המשטרה להגיש כתבי אישום בגין עבירות סמים המוגדרות בחוק "שימוש עצמי". הפרקליטות הבהירה זאת לאחר שהמשטרה טענה כי היא מגישה כתבי אישום נגד אזרחים שנמצאו אצלם כמויות מזעריות של סמים, בהתאם למדיניות של הפרקליטות.

בשבוע שעבר פורסם ב"הארץ" כי למרות הנחיית היועץ המשפטי לממשלה למשטרה להפעיל שיקול דעת כאשר אדם נתפס עם כמות קטנה של סמים קלים, בשנת 2012 נפתחו 22,895 תיקים בגין החזקת סמים לצריכה עצמית. לשם השוואה בשנת 2012 הוגשו רק 2,226 כתבי אישום בגין סחר, ייבוא וייצוא של סמים ו-313 בגין גידול, ייצור והפקת סמים – שני סעיפים אלה יחד מהווים פחות ממחצית מכתבי האישום שהוגשו בגין שימוש עצמי.

המשטרה הטילה את האחריות בנושא על פרקליט המדינה והיועץ המשפטי בטענה שהיא מחויבת לפעול על פי ההנחיות שלהם. דובר המשטרה, תת ניצב רפי יפה, מסר ל"הארץ" בתגובה לכתבה כי "מדיניות הגשת כתבי אישום בעבירות סמים הינה מדיניות אחידה המבוססת על מסכת הנסיבות הכוללת, לרבות טיב האירוע והתייחסות לנאשם ובהתאם להנחיות היועץ המשפטי לממשלה בנושא, הקובעות, בין היתר, כי כתב אישום בהחזקת סם לצריכה עצמית יוגש כאשר מדובר במקרה חוזר או כאשר מדובר במקרה ראשון שלצדו שימוש מתמשך, תיקים סגורים בתחום הסמים או נסיבות מחמירות אחרות"

אולם בפרקליטות המדינה מסרבים לקבל את זה שהמשטרה מגלגלת את האחריות לפתחה, וטוענים שהמשטרה מחויבת להפעיל שיקול דעת גם במקרים חוזרים של שימוש בסמים "לגבי אזרח שנתפס בפעם השנייה בחייו. הרי שכמו בכל מקרה של העמדה לדין, התביעה צריכה להפעיל שיקול דעת בהתאם למכלול נסיבות העניין". בפרקליטות טוענים שאין שום כוונה להפוך עשרות אלפי אזרחים לעבריינים ולהעמידם לדין.

כאמור, פעילות המשטרה בתחום אינה עולה בקנה אחד גם עם הנחיות היועץ המשפטי לשעבר, מני מזוז, למשטרה."משיקולים של עניין ציבורי יש מקום למדיניות שלא תמצה עם אדם נורמטיבי את הדין בתפיסת סם ראשונה ובכמות קטנה, כאשר מדובר במריחואנה או חשיש לשימוש עצמי", נכתב בהנחיות "מדיניות התביעה: סמים – החזקה ושימוש לצריכה עצמית", שהועברו לידי המשטרה.

במשטרה נתנו להנחיה פרשנות משלהם והסיקו כי אם היועץ דורש שלא להגיש כתב אישום בפעם הראשונה, אז בפעם השנייה חובה עליהם להגיש. נציגי המשטרה טוענים, פעם אחר פעם, בבתי משפט שקיימת הנחיה כזו. "אני מתנגד לזוטי דברים, יש אינטרס ציבורי להרשיע את הנאשם ולהטיל עליו עונש מאסר על תנאי וקנס", אמר נציג המשטרה בדיון בעניינו של אב לארבעה בשנות ה-40 המאוחרות לחייו, שנתפס עם פחות מגרם אחד של חשיש. מאחר שהייתה זו הפעם השנייה – ואף כי הפעם הקודמת בה נתפס עם כמות מזערית היתה לפני יותר משני עשורים – החליטו במשטרה להגיש כתב אישום, אף כי ההרשעה תביא לפיטוריו ממקום עבודתו.

בתוך כך, במשטרה טוענים כי "מדיניות הגשת כתבי אישום בעבירות סמים הינה מדיניות אחידה המבוססת על מסכת הנסיבות הכוללת". אולם נתוני המשטרה לשנת 2012 מציגים תמונה שונה – במחוז ירושלים הוגשו כתבי אישום ב-73% מהתיקים שנפתחו לאזרחים ובמחוז יהודה ושומרון (ש"י) הוגשו כתבי אישום ב-67% מסך התיקים שנפתחו לאזרחים. מנגד, במחוז חוף הוגשו כתבי אישום ב-33% מסך התיקים – במחוז תל אביב 48% ובמחוז מרכז 50%. הפערים בין המחוזות, נובעים מהחלטות מפקדי התחנות בשטח, שקובעים את סדרי העדיפויות באזור שבאחריותם, וזאת בניגוד לטענת המשטרה על אחידות.

במשרד המשפטים הסבירו כי בהנחיית היועץ המשפטי "מדיניות התביעה: סמים – אחזקה ושימוש לצריכה עצמית" נקבע, כי משיקולים של עניין ציבורי יש מקום למדיניות שלא תמצה עם אדם נורמטיבי את הדין בתפיסת סם ראשונה ובכמות קטנה, כאשר מדובר במריחואנה או חשיש לשימוש עצמי. בהנחיה נקבעו קווים מנחים לקידום מדיניות זאת. לגבי אזרח שנתפס בפעם השנייה בחייו, הרי שכמו בכל מקרה של העמדה לדין, התביעה צריכה להפעיל שיקול דעת בהתאם למכלול נסיבות העניין.

Related posts

Leave a Comment