הסיפור על מנות היתר של המריחואנה שגרמו למותם של 37 אנשים בקולורדו ביום הראשון ללגליזציית הקנאביס הוא מתיחה, אך אלפים מאמינים לידיעה החדשותית המפוברקת.

תרגום מאנגלית – דורון דוברת

אתר הסאטירה  The Daily Currant פירסם את הידיעה ב-2 לינואר והיא זכתה ליותר מ-11,000 לייקים בפייסבוק.

הסיפור מצטט לכאורה דיווח מה-Rocky Mountain News שנטען בו כי 37 אנשים נפטרו ב-1 לינואר, היום הראשון ללגליזציית המריחואנה בקולורדו. הלגליזציה של המריחואנה במדינה אמנם התבצעה ביום הראשון של השנה החדשה, אך אף אחד לא נפטר ביום זה ממנת יתר. Rocky Mountain News היה כלי תקשורת ממשי אך הוא נסגר לפני מספר שנים (ואני חשבתי לרגע שהוא היה כלי תקשורת בסאות'פארק ).

ידיעות חדשותיות מזוייפות משלבות יותר ויותר אלמנטים אמיתיים ומזוייפים על מנת לבלבל אנשים תמימים.

מחקרים מצאו שזה בלתי אפשרי לקבל מנת יתר ממריחואנה לבדה. "מנות קטלניות של קנאביס וקנבינואידים לא מתרחשות בפועל", זאת לפי דיווח מהמכון הלאומי לסרטן של ארה"ב. קנאביס הוא שם נוסף למריחואנה המתייחס גם להמפ, הגרסה הזכרית של הקנאביס. הידיעה המזוייפת ציטטה את ד"ר ג'ק שפרד, מנהל המחלקה לכירורגיה במרכז הרפואי סיינט לוק שבדנבר כשהוא אומר "יש כאן כאוס מוחלט, הכנסתי 5 תלמידי קולג' לשקי גופות מאז ארוחת הבוקר וכל דקה מגיעים עוד".

שפרד הוסיף: "אנו רואים מקרים של דום לב, היפוספדיאס (מום מולד בפתח השופכה פחחח), טרימתילאמינוריה נרכשת (תסמונת של ריח רע כמו של דגים פחחחחח) וכשלי איברים מרובים. עד שבוע הבא מספר הקורבנות עלול לעלות ל-200, אולי 300. מישהו צריך להתערב ולעצור את הטירוף הזה. אלוהים, למה עשינו לגליזציה למריחואנה? מה חשבנו לעצמנו?" ידיעות חדשותיות מזוייפות כמו זאת יכולות להיבחן בדרך כלל על ידי הציטוטים המטופשים מהאנשים הבדויים שהן כוללות בתוכן.

 עובד קוצץ עלים מיותרים מצמחי מריחואנה, קוצר את ניצני הצמח כדי שייארזו ויימכרו ב- Medicine Man marijuana dispensary.

עובד קוצץ עלים מיותרים מצמחי מריחואנה, קוצר את ניצני הצמח כדי שייארזו ויימכרו ב- Medicine Man marijuana dispensary.

 

 Cheyenne Fox מחברת תגי מעקב רדיו, הנדרשים על פי חוק, לצמחי מריחואנה מתבגרים בתוך בית גידול, ב- 3D Cannabis Center שבדנבר.

Cheyenne Fox מחברת תגי מעקב רדיו, הנדרשים על פי חוק, לצמחי מריחואנה מתבגרים בתוך בית גידול, ב- 3D Cannabis Center שבדנבר.

מבקרי הלגליזציה אכן אומרים שאנשים חווים לעיתים התקפי חרדה או שיש להם תגובות פסיכוטיות לאחר שימוש במריחואנה, אך זה נדיר שחוויות מעין אלו מובילות למוות.

ישנם אלמנטים נוספים בסיפור המצביעים על כך שמדובר בדיווח סאטירי, כמו הדיווח שאדם בשם ג'ס ברוס פינקמן היה אחד הקורבנות. חבר של פינקמן צוטט כשהוא אומר "ג'ס ניסה ללכת לפי החוק, הוא עבר שינוי בחייו ממכירת מת' (סם מתאמפטמין) לניהול בית מרקחת לקנאביס. ג'ס ברוס פינקמן הוא דמות בדיונית מהסדרה 'שובר שורות'. הוא ו-וולטר ווייט מייצרים מת' בסדרה (מוזמנים להתפוצץ מצחוק איתי לכמה שניות בקטע הזה XD)

כמה משתמשי טוויטר הגיבו על הידיעה כאילו שהיא היתה אמיתית: "לאחר שמריחואנה לצרכי פנאי הפכה לחוקית אתמול אנו כבר נאלצים לדרוך על גופות" אמר ניק ארנוט.

"ידענו שמספר הקורבנות יעלה" אמר "הופא".

"אז אנחנו צריכים להאשים את המריחואנה, או שאנחנו צריכים להאשים את המשתמשים? האם אתם מאשימים אלכוהול במוות הקשור באלכוהול, כולל נהיגה בשכרות, או ש…" אמר בריאן טאן.

"אני צריך לשקול מחדש הצהרה שלי מלפני כן (בקשר למריחואנה)" אמר ריילי דו.

 

ואם כבר בנושא עסקינן, הנה תמונת GIF המראה את כל האנשים שמתו ממנת יתר של מריחואנה

panda gif

 

נכון, אין אפילו אדם אחד שמת ממנת יתר של מריחואנה. אין לנו נתונים על מספר הקורבנות בקרב דובי הפנדה, אבל אנו מנחשים שהמצב אצלם הוא בערך אותו הדבר. לפי מחקר אחד שמצוטט לעיתים קרובות, מעשן מריחואנה ייאלץ לצרוך 20 עד 40 אלף פעמים יותר THC מהכמות המצויה בגו'ינט אחד כדי להיות בסכנת חיים (!)

בסוף אוגוסט 2013 היועץ המשפטי לממשלת ארה"ב אריק הולדר הצהיר שהממשלה הפדרלית לא תתערב בזמן שמדינות קולורדו ו-וושינגטון יישמו תוכניות ללגליזציה של מריחואנה המיועדת למבוגרים. ההחלטה פרצה את הסכר בשביל מדינות אחרות שרוצות לנקוט במאמצי לגליזציה דומים וקבוצות של שוטרים זועמים ככל הנראה לא היו נרגשים כשהם ראו את השינוי וההתרחקות מהמלחמה הכושלת בסמים. במכתב משותף שנכתב להולדר, הזהירו אותו ארגוני אכיפת חוק שהצעד שלו יוביל לפשעים נוספים, אלימות ואף מוות.

למרות שנהיגה תחת השפעה בהחלט מעוררת דאגה לחיי המשתמשים, קולורדו, וושינגטון והרשויות הפדרליות נקטו באמצעים שמטרתם להרחיק אנשים מהכבישים לאחר שאלו השתמשו במריחואנה. לשתי המדינות יש את ההגבלות שלהן בתחום והולדר אמר בהצהרתו שמשרד המשפטים עדיין יעמיד לדין אנשים או גופים על מנת למנוע "נהיגה מסוממת" כלשונו. קבוצות השוטרים העלו גם מספר טענות שנויות במחלוקת (בלשון המעטה) שהשימוש במריחואנה מוביל להתנהגות אלימה, מחשבות אובדניות ומפתח עניין בסמים אחרים. מחקרים מדעיים לא הצליחו להוכיח זאת באופן חד משמעי, אך מחקר מסויים טוען של-THC יש ערך טיפולי משמעותי בחולים הסובלים מסרטן, איידס וגלאוקומה.

כל האמור לעיל לא בא להתעלם מכך שארה"ב מתמודדת עם בעיות רחבות היקף של שימוש בסמים ובאלכוהול ושל מנות יתר. הרי רק בסוף אוגוסט 2013 רפורמיסטים של מדיניות סמים ואקטיביסטים התאספו כדי לדון במגיפת מנות היתר. הנתונים מראים שב-2010 מנות יתר היו אחראיות ל-38,329 מקרי מוות כאשר 60% ממקרים אלו היו קשורים בתרופות מרשם (!!!) באותה שנה 25,692 אנשים מתו בנסיבות הקשורות בדרך כזו או אחרת באלכוהול, כולל הרעלות אלכוהול ומחלות הנגרמות משימוש קבוע.

*מקרי המוות הנגרמים ממריחואנה עדיין נשארו על מאזן ה-0 המאופס לפי הנתונים של שנת 2010 למקרה שתהיתם

sindrom