Arik Rosman 2/11/2013


דנבר – לאחר דיון בשבוע שעבר בנושא רפורמת הסמים, מסתמן שמדינה זו תצטרף בקרוב לוושינגטון ולקולרדו בנושא לגליזצית הצמח. למרות שדעת הקהל בארה"ב מקדימה את המחוקקים המתקדמים בנושא, יסודות טובים הונחו לשינוי כיוון מיוחל עוד ב-2014, עם מדינות אורגון ואלסקה שמתקרבות אף הן ללגיזציה, ורוד איילנד שהופכת למדינה הראשונה שתאשר את הלגזלציה בבית המחוקקים. בעוד שמדינות רבות נוספות כמו אריזונה, קליפורניה וואיומינג עובדות על מהלך אישור בבית המחוקקים, מנהיגים רפורמים טוענים ש-2016 תהיה שנת המפנה המיוחל. 

הם מקבלים את העובדה שהציבור האמריקני משנה את דעתו לכל הנוגע לאיסור חסר התכלית הזה. הרפורמים מתייחסים לסקר "גאלופ" שמראה שקרוב ל60% מהאוכלוסיה תומך בלגלזציה מוחלטת והפסקת הרדיפה הגוררת בעקבותיה מאסר משפיל והרס חייו של קרבן תמים על ידי חקיקה דרקונית. חקיקה שלמעט קיום עצמה על ידי מימון כספי משלם המסים, אין בה שום הצדקה או תועלת."אנו אומרים המתינו ל-2016 אבל נראה שאנחנו נוטים לשנות את דעתנו במעט" אומר מנהל בפועל של איחוד מדיניות הסמים, איתן נדלמן. בין המדינות שממתינות ל-2016 נמצאות אריזונה, קליפורניה, מיין ומונטנה. באריזונה כבר יש קמפיין חתימות ל2014 אך נראה שהוא רץ כנגד השעון. בקליפורניה שתי יוזמות עצמאיות הוגשו בנושא אך ללא התמיכה הכספית הן כנראה ייעצרו. 

timthumb

תומכי רפורמת המריחואנה בקליפורניה המובלים על ידי ACLU של קליפורניה ניסו גם הם להניח את היסודות עבור שנת המפנה 2016 (ואולי להקל על מהלכי 2014) על ידי ייסוד פאנל לחקר מדיניות סביב נושא המריחואנה, שיעסוק ברגולציה, מיסוי, וליגליזציה. הפאנל יחקור במשך השנתיים הקרובות, מה שאומר שהוא לא יהיה מוכן לתת מסקנות בשנה הקרובה. "הרכבנו פאנל של מומחים שבראשו סגן מושל גווין ניוסום שיעזרו בנושא המיסוי והרגולציה של הצמח". הסביר אלן הופר, מנהל של המשפט הפלילי ומדיניות הסמים בקליפורניה. "ניסינו לקבץ קבוצת מומחים מתחומים שונים שכרגע אינם תומכים בלגליזציה, כדי להתחיל ולפתור כמה מהנושאים שצריך לפתור בקליפורניה". 

באלסקה, כבר הוגשה הצעה שתאפשר מיסוי ורגולציה של צמח הקנאביס, הצעה שמאפשרת לגדל שישה עציצים בידיים פרטיות. היא נמצאת כרגע בשלב איסוף החתימות. כדי להגיע להצבעה על יוזמי החקיקה לאסוף 30,169 קולות. 

כבר היום אלסקה מאפשרת לבוגרים להחזיק ברשותם כמות קטנה של מריחואנה. אם ההצבעה תעבור אלסקה תהיה המדינה הבאה שתאשר ליגלזציה על ידי הצבעה, ובכך תספיק לעקוף את אורגון.

באורגון, תומכי הלגלזציה התחברו שוב לדעה אחת על ידי גישה חדשה שנחתמה בשבוע שעבר עם מזכירות המדינה, שעוסקת בשליטה, רגולציה והמיסוי של הצמח. משא הפרסום החדש כבר אסף 120,000 דולר והוא רק בשלבים המוקדמים, עיקרו ייצא לפועל רק ב2014.במזרח, היוזמות של רוד-איילנד הן מהמתקדמות ביותר בנושא התרת העישון, שם מקווים להפוך למדינה הראשונה שתאשר בחקיקה את עישון הצמח. "נראה לי שאורגון תהיה הראשונה, אחריה אלסקה ואורגון" אמר מנהל MPP פרויקט מדיניות המריחואנה. "כבר שבע שנים שיש מריחואנה רפואית בשנה האחרונה אנחנו רואים שיפור שאפילו המתנגדים לנו משנים את דעתם". אלו שלושת המדינות שמשתתפות במירוץ הליגלזיציה לשנה הבאה. נראה שהציבור כבר אמר את דברו. שעון החול עובד שעות נוספות מול סקרים ששינו בצורה דרמטית את החשיבה מחדש על נושא המריחואנה.

מדינה נוספת שמנסה את מזלה כבר ב2014, היא מיזורי, שם תנועת רגולציה מתכוונת לעבוד שעות נוספות למען המטרה שעבורנו נראית מובן מאליו: "הזכות להסתובב ברחוב עם פרח" מבלי שיקפוץ עליך ליגיונר במדים וייקח, לא רק את הפרח אלא גם את החופש שלך לכמה שעות הקרובות. וגם ייקח את העתיד המקצועי והביטחון הכלכלי שלך לפחות בחמשת השנים הבאות. הציבור אומר את דברו: "ליגלזיצה לא בעוד שנתיים, לא אחרי דיונים מעמיקים של ועדות סרק, ליגליזציה עכשיו!"