המדיה הופצצה שוב השבוע בסבב נוסף של שמועות על מוות כתוצאה משימוש בקנביס. הפעם הייתה זו קבוצה של חוקרים מגרמניה שטענו שמצאו הוכחה לכך שמריחואנה הורגת:

http://www.legalize.co.il/?p=6950

המחקר שכותרתו "מוות פתאומי ובלתי צפוי תחת השפעה חריפה של מריחואנה", פורסם במהדורה האחרונה של עיתון מדעי בגרמניה תחת ההדרכה של דוקטור בנו הרטונג. המחקר טוען, אחרי ביצוע ניתוחים אחרי המוות של 15 מעשני מריחואנה, שלא נמצאה סיבה למותם של שניים מהנפטרים  חוץ מ… הצמח הקטלני מריחואנה.

ערוצי חדשות מיהרו לחשוף את הסיפור והותירו אחריהם פחד ומבוכה תחת כותרות מבעיתות " עישון קנביס יהרוג אותך – הוכח מדעית". אלא ש… ביום רביעי, ראש איגוד הסמים וההתמכרויות הגרמני החליט לשים לכך סוף, ויצא להכחיש את המחקר הזה.

"למרות טענות שונות ומשונות קנאביס איננו משתק את הנשימה או את הלב" אומר ג'וסט לאון בתגובה לטענה ששני אנשים נפטרו כתוצאה מעישון צמח המריחואנה. "מוות ממריחואנה יכול לקרות, כתוצאה מתאונה שאיננה קשורה לשאיפת החומר, אלא קשורה לנסיבות האירוע". עוד הוסיף, שהטענה הנטענת במחקר היא לא יותר ממגוחכת.

במחקר החוקרים הכריעו ששני האנשים — האחד בן 28 והשני, בן 23 — מתו כתוצאה משינוי מהיר בקצב הלב הנקרא הפרעות קצב לב, שנוצר מעישון מריחואנה. לפי החוקרים, בגלל שלא נמצאה סיבה אחרת הואשמה המריחואנה במותם.

"באבחון של הוצאה מן הכלל שללנו את כל שאר האופציות" אומר הרטונג במאמרו שמוכיח את מות האנשים כתוצאה מעישון קנאביס. "למרות שזה נראה דבר נדיר אני מקווה שחוקרים נוספים יבדקו את הנושא בערים אחרות, בייחוד בערים בהם קנאביס משמש כמשכך כאבים".

כמו שראינו במקרה המוטעה של גברת מוס המנוחה — האישה הצעירה נמצאה ללא רוח חיים בתחילת החודש אחרי שעישנה לכאורה חצי ג'וינט — למרות שנראה שהיו רופאים ומומחים שמוכנים היו לקפוץ על המציאה ולהאשים את צמח המריחואנה כשעיר לעזאזל למוות לא מוסבר, המחקרים בנושא סותרים אותם.

מחקר שפורסם לא מזמן במגזין למדע מוצא שהגוף מפיק כימיקל שמונע את האפשרות למוות כתוצאה ממנת יתר של מריחואנה. מחקר אחר מ-2006 במגזין אמריקאי למדע מוצא שמעשן מריחואנה צריך לדחוף 1,000 ג'וינטים כדי לפלרטט עם הרעיון של מנת יתר. גם המכון הלאומי לסמים יסכים שזה לא סביר שאדם ימות מצריכת יתר של מריחואנה.

רגע לפני שנזרוק את המחקר לפח נזכיר: בארץ על פי "טובי המומחים" במשרד הבריאות אין מדובר במקרה נדיר או בטענה מגוכחת. הסיכוי למוות ממריחואנה הוא מוחשי, על פי מומחים שונים ש"דואגים" לבריאות הציבור. נכון, משככי כאבים עלולים לגרום לדום לב, אבל העובדה שקנאביס הוא משכח כאבים לא מעניקה לו אוטומטית את התכונה שיש למשככי כאבים, שעולים מלא כסף. לצערנו את ה"מומחים" לכאורה, במשרד הבריאות, זה לא מעניין, כך נוכל למצוא אזהרות מטעם משרד הבריאות שלנו שמבטיח לנו מוות אפשרי כתוצאה משינוי קצב לב, שנגרם מעישון מריחואנה.

עוד אזהרות על אותו משקל, מטעם ה"מומחים" שאחראים על ביזיון הבריאות הזה:
"בקנביס עלול להיות זפת, לכן הוא מסרטן".
"קנביס אפשר לשתות עם אלכוהול לכן הוא גורם להרעלת אלכוהול".

אם רצף הזיות כזה, שמטרתו לא ברורה, אל לנו להתפלא אם נשמע יום אחד, שהמריחואנה אשמה ברצח רבין ובשואה.