אמריקה שוקלת מחדש שימוש במריחואנה.


אבל אפילו שמודים בשימוש הרפואי של הצמח, וקולורדו וושינגטון מתקדמות למדניות של אי הפללה, ההגדרה "שימוש" היא נושא לדיון. עד לפני כמה שנים כל מי שהשתמש במריחואנה נכלל בהגדרה הזו. הימנעות מחשיש היה טוב, שימוש היה רע. כאשר השימוש לצורך רפואי קיבל הכרה התחלקו המשתמשים לשתי קבוצות: החולים בעלי זכות טבעית לשימוש, ומשתמשים ללא אישור. בעלי הזכות ומשתמשים למטרות פנאי. החוקיים והלא חוקיים.

גם כאשר חוקקו "חוקים ירוקים" אנשים רבים האמינו שהאישורים הגיעו לרמאים, אנשים המשתמשים בחוקי השימוש הרפואי ככיסוי לשימוש לשעות הפנאי שלהם ולהנאתם האישית. במקרים רבים, גם אם ההנחה הזו נכונה אין היא פוגעת במציאות של המריחואנה והערך הרפואי שלה לכלל המשתמשים. יוצא שאם נענים לחוק מילה במילה, המשתמשים עדיין נחלקים לשתי קבוצות הטובים והרעים. והרעים לא רק משתמשים בסמים אלא גם משתמשים בחוק.

האם ככל שהמעמד של המריחואנה נהיה יותר חוקי, מסגרת המונח "שימוש" לא צריכה להשתנות? האם נאמר על שתיין חברתי שהוא משתמש? על מעשן טבק שהוא משתמש? כך גם "משתמש" במריחואנה איננו מבצע פשע אלא מבצע פעולה? תומכי השימוש במריחואנה מציינים ששימוש באלכוהול גרוע משימוש במריחואנה, פוגע ביחיד ובסביבה. יחד עם זאת, מערכת החוק משתמשת בחוקי האלכוהול כבסיס עבודה לכל הנוגע לחקיקת מדיניות אי הפללה של מריחואנה. הצד השני של המטבע הוא תעשיית התרופות.

ה"תרופטיזציה", שימוש רפואי, הינו דרך לשלב את המריחואנה בתרבות ובחברה ללא פגיעה בסטטוס קוו. למרות שהשימוש איננו פוגם ביתרון הרפואי של הצמח, הניסוח של שימוש רפואי פוגם בחקיקת אי הפללה של צמח המריחואנה. המונח רפואי איננו יעיל למדיניות אי ההפללה ממש כמו המונח "סם".

נכון, מריחואנה טובה לבריאות אבל אין זה הופך אותה לתרופה כזו שרק תעשיית התרופות ורופאים יכולים לאשר מי למוות ומי לחיים. מריחואנה היא עשב, שההשפעות הפסיכואקטיביות שלו מפרידות אותו מקליפת עץ הערבה למשל. ושימושו שונה בתכלית מאלכוהול והשפעותיו ההרסניות על החברה והיחיד.

לחידוד ההבחנה בין ההשפעות המזיקות של אלכוהול מול מריחואה. כמה פעמים שמעתם, בתשובה של נער לעובדה שהוא פיצץ את חבר שלו במכות: "לא ידעתי מה אני עושה, הייתי שיכור"? ובמקביל כמה פעמים ענה נער "שתיתי חשיש, לא ידעתי מה אני עושה".

תורגם ע"י : אריק רוסמן

מקור