בראיון מיוחד לוואלה! חדשות נימקה גרמן את התנגדותה ואמרה כי רופאים עמם שוחחה "מבועתים מהמחשבה שהחוק יכנס לתוקף", כדבריה. "רופא יכול לתת אקמול, סטרואיד או אנטיביוטיקה. הוא יודע מה התרופה עושה ומהן תופעת הלוואי. אין ספר כזה על קנאביס, ולכן רופאים לא יודעים כיצד לרשום אותו", אמרה, והוסיפה: "לא אני מתנגדת, אלא משרד הבריאות. מי שמתנגד אלה הגורמים המקצועיים, בהם הסתדרות הרופאים. יש לנו במדינה מאות אלפים ואולי יותר ממיליון משתמשים בקנאביס. אנשים משתמשים ורואים שלא קורה שום דבר ואפשר להמשיך לתפקד כרגיל וזה רק עוזר ועושה מצב רוח טוב. קשה מאוד כאשר יש את החוויה האישית הזו, להסביר למה רופאים לא רוצים לרשום קנאביס רפואי. רופאים לא רושמים מרשמים לא לסיגריות ולא לאלכוהול".

צריך להיות חסר אחריות לחלוטין כדי לרשום קנאביס לבנאדם בלי לדעת מה זה עושה. קנאביס לא רשום כתרופה. הבקשה של פייגלין חסרת אחריות וחסרת היגיון". כך אמרה שרת הבריאות, יעל גרמן, לקראת הצבעה שתתקיים היום (ראשון) בצהריים בוועדת השרים לענייני חקיקה, על הצעת החוק של משה פייגלין וחיים כץ (ליכוד) המבקשת לקבוע כי רופאי משפחה יוסמכו להעניק לחולים הסובלים ממחלות כרוניות מרשמים לקנאביס רפואי.

אם הם היו מביאים חוק כזה, איך היית מצביעה?

"לא יודעת, בהחלט יכול להיות שהייתי תומכת, זה כרגע לא רלוונטי. אם זה לא סם מסוכן, וכל כך הרבה אומרים שזה לא סם מסוכן, בואו נוציא את זה מפקודת הסמים. במקום זה באים ואומרים שהרופא ירשום לך קנאביס רפואי. אולי רופא ירשום לך וויסקי כי זה עושה לך טוב? רופא יכול לתת אקמול, כי אקמול עבר את כל המחקרים, אתה פותח את הפתק ואת הוראות השימוש וברור לך מה תופעות הלוואי שלו. עם קנאביס, לא כך הדבר. לכן, יש להוריד מהפרק את ההצעה הבלתי הגיונית הזאת. זה נכון שלקנאביס יש תכונות מרפא, רואים את זה בלי מחקרים. כאשר נותנים קנאביס אחרי שתרופות אחרות לא עוזרות, הוא באמת מועיל".

אם כך, מדוע אינך פועלת להוציא את הקנאביס מפקודת הסמים המסוכנים?

"אנחנו נמצאים היום לדעתי בתקופת ביניים בין זה שקנאביס רשום כסם מסוכן בפקודת הסמים לבין תקופה שלהערכתי במהלכה הוא כנראה ייגרע ממנה וכנראה וייחשב כתרופה. בתקופה הזו אנחנו אומרים: 'בואו נלך לקראת החולים ונראה איך אפשר להקל עליהם'. מצד אחד נוכל לתת להם את החומר הזה, ומצד שני להקל על החולים. מהרגע הראשון שנכנסתי זו הייתה המדיניות וההנחיה המפורשת שלי. החולים אומרים שזה עוזר ויש רופאים שאומרים שזה עוזר, בואו נקל. אבל ההצעה של פייגלין בלתי סבירה".

להערכת המציע, ח"כ משה פייגלין, ישנם מאות אלפי חולים בישראל הסובלים ממחלות כרוניות ויכולים להסתייע בקנאביס הרפואי. אלא שהסרבול הביורוקרטי, שבגללו ל-21 רופאים בלבד יש הסמכה לרשום אותו, גורם לכך שחולף פרק זמן ממושך עד שמגיע האישור המיוחל. השרה גרמן לא מקבלת את הטענה של פייגלין, ורומזת כי הצעת החוק מבקשת למעשה להפוך את הקנאביס לחוקי "בדלת האחורית", כיוון שחלוקת המרשמים לא תזכה לאותו פיקוח שיש כלפי חלוקת הסם כיום: "אם הקנאביס אינו סם מסוכן, מה שצריך זה להוציא אותו מפקודת הסמים. יבואו חברי הכנסת וידברו לעניין ויגידו שהם רוצים לגליזציה, ואולי באמת הגיע הזמן לעשות לגליזציה".

בכל זאת, כרגע זה לא חוקי.

"כל עוד זה מחוץ לחוק הייתי מזכירה לחברי הכנסת שהם התבקשו לשמור על חוקי מדינת ישראל והם צריכים לחשוב על זה פעמיים. אבל יש מאות אלפים אם לא מיליון שעשו את זה, ולא קרה להם שום דבר. אולי הגיע הזמן להוציא את זה מפקודת הסמים המסוכנים. אבל שישימו את הרופאים בצד".

 

מקור