כיום, נזק ה'הודאה באשמה' איננו כזה גדול. הרווח על כנות עולה בהרבה על מה שעלול להיגרם לפוליטיקאי שיודה בהתנסות בתחום הסמים

בסדרה "בית הקלפים", אשר אמורה להעניק לנו הצצה אל תוך הפוליטיקה האמריקאית, ישנה דמות של חבר קונגרס צעיר בשם פיטר רוסו. הנסיבות מובילות רוסו להתמודד על משרת מושל פנסלבניה. העבר של רוסו רווי סקס, סמים ואלכוהול ובאיזשהו שלב של הקמפיין הוא מבין שלא יוכל להסתתר: הוא אמנם לא מצהיר על השימוש בסמים, אך מעניק וידוי "מאותו אגף" על קשריו עם פרוצה. מקמפיין סטנדרטי ויבשושי הופך לקמפיין של כנות בלתי מתפשרת.

בסופו של דבר פיטר רוסו מת, אבל זה לא העניין. העניין הוא שמאז שראיתי את זה קורה בתוכנית – לא הפסקתי לחשוב על הנושא. כלומר, מה יקרה אם פתאום יגיח אדם שהוא נניח נרקומן לשעבר וירוץ לתפקיד ציבורי? כמה נזק זה יגרום לו, אם בכלל?

שאלות אחרות בהקשר הזה: מה יקרה אם מישהו מחברי הכנסת הבכירים יותר יצהיר שהיו לו תקופות בעבר בהם צרך סמים קלים או אפילו סמים קשים? האם זה יגמור לו את הקריירה הפוליטית או שאולי דווקא הוא יזכה להערכה על כנותו? ככה שיוצא שהרבה זמן אני מנסה לחשב כמה "מסוכן" יהיה בשביל נציג ציבור להודות בהתנסות בסמים. לכן בכל פעם שעולה פרשייה שקשורה לחיבור הזה בין סמים לפוליטיקה אני מייד נדרך בסקרנות וצופה בהתלהבות במתרחש.

אין ספק שאלו ימים מרתקים בשבילי. מאז ששלי יחימוביץ' הודתה שעישנה פעם סמים קלים (ואוטומאטית נחשף ששיקרה בראיון אחר בו הצהירה שלא התנסתה) הנושא נהיה חם ונערכו בדיקות שונות ומקיפות שחשפו את מצב העניינים הנוכחי במליאה. בסופו של דבר, בכל הערוצים והעיתונים הבדיקות העלו את שמותיהם של אותם 12 חברי כנסת, שהיו מוכנים להודות בשימוש בעבר.

המשך קריאה

nrg