האם קנאביס הוא הטיפול הבא לסוכרת?

זה נראה כמו דבר והיפוכו שתרופה שגורמת לך לנשנש יכולה גם לשלוט ברמת הסוכר שלך בדם, אבל זה מה שחוקרים לבריאות הציבור של אוניברסיטת הארוורד והמרכז הרפואי של בוסטון, בית ישראל, מצאו במחקר של יותר מ-4,500 מבוגרים. ממצאי המחקר פורסמו בכתב העת האמריקני לרפואה בתחילת השנה.

למשתמשים הנוכחיים של מריחואנה היו רמות נמוכות יותר של אינסולין לאחר צום ועמידות נמוכה יותר לאינסולין מאשר ללא משתמשים. שתי הקבוצות הנבדקות היו בעלות גורמי סיכון להתפתחות סוכרת. בבדיקת מדד מסת גוף, למשתמשים במריחואנה היו גם היקפי מותניים צרים יותר מאשר עמיתיהם שלא משתמשים.

לפני שאתה מוכר את המניות שלך בחברות התרופות – או זורק את תרופת הסוכרת שלך ומרים את הבאנג – שים לב לנתונים הבאים:

השפעה לא ידועה:
בדיוק כפי שהקשר בין השניים עשוי להיות לא ברור, אפשרי, כי המריחואנה לא רק מגרה את התיאבון של המשתמש, אלא גם את חילוף החומרים שלו או שלה ובכך שורפת את צריכת הקלוריות באופן מוגבר. יתכן שנוכל לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה!

הסבר אפשרי נוסף: כשהסבילות למריחואנה מצטברת משימוש חוזר ונשנה, הקולטן שמריחואנה מגרה, מה שהופך את המשתמש לרעב, כנראה הופך לפחות רגיש. הגוף מייצר מולקולות דומות לאלה שבמריחואנה המעוררים תיאבון דרך אותו קולטן. אם הקולטנים פחות רגישים, גירוי התיאבון הטבעי של הגוף יהיה מופחת.

נתונים מדו"ח זה גם לא יכולים לשלול את האפשרות שלהשפעה שנצפתה לא היה קשר בכלל למריחואנה. החוקרים לקחו בחשבון הבדלים כגון גיל, מין, הכנסה, שימוש באלכוהול, עישון סיגריות ופעילות גופנית בעת קביעה אם היו הבדלים ברמות האינסולין, אבל זה לא היה ניסוי קליני מבוקר פוטנציאלית; אנשים בניסוי דיווחו על השימוש במריחואנה לאחר המחקר. יכול להיות שיש גורם אחר שנפוץ בקרב משתמשי מריחואנה, שהוא למעשה גורם להשפעה על רמות האינסולין.

מחקר נקי יותר:
דרך טובה יותר כדי לחקור את ההשפעות של מריחואנה תהיה להתחיל עם לא משתמשים – לתת למחצית מריחואנה ולמחצית פלצבו ולהסתכל על ההשפעה שלה על אינסולין וגורמים אחרים. אך לא קל לעשות זאת, שכן אין פלצבו טוב למריחואנה. זה סוג של מובן מאליו שאם אתה לא מסטול אתה כנראה נמצא בקבוצת הפלצבו, דבר אשר מביס את המטרה של בדיקה עיוורת כפולה.

אתה יכול להפעיל את מה שנקרא ניסוי תווית פתוחה, שבו חוקרים וחולים יודעים שהם מקבלים את התרופה ומי בקבוצת הבקרה. סוג זה של מחקר פרוספקטיבי עדיין יהיה טוב יותר מהבדיקה הרטרוסקפטית של מממצאים אלה, אבל כנראה שזה לא קל לקבל אישור לניסוי שבו ניתן לחולים מריחואנה, שכן הוא עדיין חומר לא חוקי ברמה בין לאומית.

חיפושים נוספים:
לא משנה מה הרגשות שלך על לגליזציה של מריחואנה, הממצאים מפתים מספיק כדי להצדיק חקירה נוספת . חברת מרק, נובו נורדיסק, או אחת מיצרניות התרופות האחרות לסוכרת יכולות להבין את המנגנון שהמריחואנה משתמשת בו, כדי לשלוט ברמות האינסולין ולאחר מכן לפתח תרופה המחקה את התגובה ללא "האפקט הממסטל" הקשור למריחואנה.

לדוגמא, אם תיאוריית רגישות הקולטן מתבררת כנכונה, זה עשוי להיות אפשרי לפתח תרופה שמובילה לאותו האפקט, ובכך להרגיע תיאבון, דבר אשר עשוי לשמש כטיפול בהשמנת יתר או למניעת סוכרת לאלו הנמצאים בסיכון.

במקום לבנות סבילות, תרופת ההשמנה של סאנופי Acomplia, חסמה את הקולטן ששולט על תיאבון החולים, אך גם גרמה לתופעות לוואי פסיכיאטריות שהכניסו את המשתמשים לדיכאון. Acomplia מעולם לא נכנסה לשוק בארה"ב ובסופו של דבר גם הוסרה מהמדפים באירופה.

תרופה שמפחיתה את רגישות הקולטן עלולה גם לגרום לתופעות לוואי זהות כמו של Acomplia, אבל אין דרך לדעת בוודאות אלא אם כן יצרנית תרופות תרים את הכפפה ותבדוק…

Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

לתגובה