האם עישון מריחואנה בדרך להפוך לחוקי?

לפי הצעת החוק של ח"כ זנדברג: שימוש במריחואנה לא יהיה עבירה פלילית. "מצפה מחברי הכנסת שהתנסו בעישון קנביס לתמוך בחוק"

אריק בנדר | 30/10/2013 13:52

האם הכנסת בדרך ללגליצזיה של סמים קלים? על רקע הווידוי של עשרה אחוז מחברי הכנסת כי עישנו בעבר מריחואנה, הגישה היום ח"כ תמר זנדברג (מרצ)

הצעת חוק לאי הפללת משתמשי ומשתמשות קנאביס. על פי ההצעה, בניגוד למצב כיום, שימוש עצמי ואחזקה בכמות קטנה של קנביס לא תהווה עברה פלילית.

כמו כן, קובעת הצעת החוק מדרג בין עברות השימוש, אחזקה, ההפצה והסחר על פי כמויות וחומרה.

legalize2

בדברי ההסבר להצעת החוק נאמר כי "בשנים האחרונות גוברת ההכרה בעולם ובישראל שעישון קנביס הינה התנהגות שגרתית ובלתי מזיקה. בשבועות האחרונים דיווחו חברות וחברי כנסת רבים שעישנו קנביס, ועל פי סקרים, מחקרים ודיווחים קנביס הוא חלק מאורח חייהם הרגיל של אנשים בוגרים ומתפקדים. על פי נתונים של מכון ירושלים, לפחות 275 אלף ישראלים בוגרים השתמשו בקנביס רק בשנה האחרונה. ההצעה התקדימית יוצרת לראשונה התאמה בין המצב החוקי לבין המציאות".

עוד לדברי ח"כ זנדברג "אם הצעת החוק תזכה לתמיכה, תצטרף ישראל לשאר המדינות שהתקדמו למדיניות אי-הפללה כמו: הולנד, צ'כיה, גרמניה, קנדה, בלגיה, שוויץ, דנמרק, קרואטיה, חלק ממדינות אוסטרליה, מכסיקו, פרו, צ'ילה, ברזיל, קולומביה, אקוודור, איראן וחלק ממדינות ארה"ב. ממחקרים במדינות אלה עולה כי החלת אי-הפללה אינה גורמת לעליה בשימוש בסמים".

ח"כ תמר זנדברג אמרה "הגיע הזמן להפסיק את מדיניות הרדיפה השגויה והבזבזנית של משתמשי הקנביס. לאט לאט האמת יוצאת לאור, והיא שקנביס אינו מזיק או ממכר, לפחות לא יותר מחומרים חוקיים אחרים, וכי השימוש בו הוא חלק מאורח חיים נורמטיבי ושאינו פלילי. אני מצפה מחברי וחברות הכנסת שהתנסו בעישון קנביס (אלו שהיו אמיצים\ות מספיק כדי להודות) לתמוך בהצעת החוק ולהסתכל למציאות בעיניים. בואו נשנה את המדיניות המיושנת ונתאים את החקיקה למציאות של כולנו".
ממשלת ישראל מוציאה כיום כ-690 מיליון שקלים בשנה על מנת לאכוף את איסור השימוש בקאנביס, זאת למרות שבפועל עבירות הסמים שבהן נפתחו תיקים פליליים הן עבירות שימוש ואחזקה ורק מיעוטן (כ16%) הן עבירות סחר, דבר אשר מצביע על סדר עדיפויות לקוי של גורמי האכיפה.

"מעבר להחרגת ענישה בשימוש בקנביס יוביל לחסכון בתקציב המדינה, אפשרות להשקעת משאבים בטיפול ושיקום נפגעי סמים, חינוך והסברה ומאבק בגורמי פשיעה במקום הפללה של אלפי אזרחים ואזרחיות נורמטיביים ויותר מכל, יתכתב עם המציאות בה עשרות אלפי ישראלים וישראליות משתמשות בקנאביס כחלק משגרת חייהן", נכתב בדברי ההסבר להצעת חוק.

מקור

חדשות

Related posts

Leave a Comment