בית / חדשות / בעולם / דרך 'נס המריחואנה', ההגירה הרפואית לקולרדו נמשכת
דרך 'נס המריחואנה', ההגירה הרפואית לקולרדו נמשכת

דרך 'נס המריחואנה', ההגירה הרפואית לקולרדו נמשכת

בעוד שממשלות רבות בעולם ממשיכות לגמגם אל מול התופעה, הציבור בארה"ב מצביע ברגליים:

קלינטון, מינסוטה – המסע של מארק ומרייה בוטקר להנגשת הקנביס עבור בתם חולת האפילספיה פיצלה את המשפחה בת חמש הנפשות למרחק של יותר מ-1200 קילומטר. בחודש הבא, הם יהפכו לנושא המרכזי בדיון שנוי במחלוקת האם לאשר מריחואנה רפואית במינסוטה.

עוד משפחה מבריינרד עברה לקולרדו בחודש האחרון לאותה מטרה רפואית, גישה לצמח עבור הבת, שתי משפחות נוספות מתככנות לעשות אותו הדבר.

המריחואנה מאושרת ב20 מדינות ובמחוז של קולומביה, המומנטום מצטבר כאשר עוד שישה מדינות דנות בנושא זה, כולל מינסוטה. הנושא צפוי להתמודד עם מכשולים רגשיים כנגד הלגליזציה וכנגד המריפואנה. המושל, מארק דייטון כבר התייחס לנושא, והצהיר שחתימתו לא תתקבל עכל עוד סוכניות אכיפת החוק מתנגדות לנושא.

משפחת בוטקר אומרת שאינה מתכוונת לחכות שייפרצו האמונות התפלות במינסוטה, אין להם זמן לכך. מארק ושתי הבנות הבוגרות חיות במינסוטה, בעוד שהאם והבת החולה גרטה, עברו לדרום דנבר. הם בין מאות פליטים רפואיים שעוברים לקולרדו מכל המדינה, עבור טיפול של מריחואנה כנגד אפילפסיה של ילדים.

הכירו את גרטה בוטקר

גרטה היא ילדה בת 7, הידועה בשם ג'י, ניתן לזהות אותה על ידי חיוכה המכשף. לראשונה אובחנה בעויתות אינפנטילית בגיל חמישה חודשים.  היא מעולם לא יכלה לומר מילה.

כל התקף – עד ל-15 ביום – גרם לטראומה במוח והחל להאט את ההתפתחות שלה. היא הולכת בצורה לא יציבה ואינה יכולה לאכול בעצמה.

ההתקפים נמשכו לאבחנה נוספת, תסמונת לנוקס-גסטו, צורה חמורה של אפילפסיה שמופיעה בדרך כלל לפני גיל ארבע וכוללת מספר סוגים שונים של התקפים. עד היום, 15 סוגי תרופות, דיאטות מיוחדות, ועפילו ניתוח – לא הפסיקו את אחיזת המחלה בגרטה.

"אם היית שואלת אותי לפני שנים שהייתי נותנת לביתי מריחואנה הייתי חושבת שאת משוגעת" אומרת אמא שלה, "אבל אחרי ששמנו את הבת שלנו בניתוח מוח לפני שלוש שנים, המריחואנה כבר לא נראית דבר מאיים בכלל".

מרייה בוטקר, בת 38, אחות מזה זמן רב. עבורה המריחואנה הרפואית הוא שמן קנביס ומגיע בצורתו הנוזלית, גרטה בולעת קפסולה שלוש פעמים ביום. מרייה אומרת שאחרי חודשיים של טיפולים בשמן ההתקפים ירדו לארבעה-חמישה ביום.

"היא עברה 22 שעות ללא התקף, זה מעולם לא קרה עד כה, הכול הודות לבחירה פשוטה בצמח".

זן צמח המריחואנה "המארג של שרלוט"

השמן שנקרא היום, 'המארג של שרלוט' גדל בקולרדו, היכן שג'ורדן סטנלי ואחיו מפעילים את אחד מגידולי המריחואנה הגדולים במדינה. הם הזריעו צמח עם מעט THC, החומר הפעיל שגורם להיי, והעצימו בו את הרכיב שנקרא CBD.

"CBD הוא חומר אנטי דלקתי ואינו פסיכו-אקטיבי", אומר סטנלי. "זו האמת מאחורי תעשיית המריחואנה, עליך לעשן ג'וינט בגודל של עמוד טלפון כדי לקבל מזה היי".

היום, האגודה שלהם מספקת שמן קנביס לילדים עם התקפים בעלות נמוכה ללא שום רווח. האגודה, 'ממלכת האכפתיות' פתחה רשימת המתנה בחודש האחרון, ומשפחות רבות נרשמו כבר ביום הראשון. הארגון מקבל כ-5,000 שיחות בחודש, והוא מנסה להקים עוד שני בתי גידול עבור זן ה"שרלוט".

"מארג שרלוט" נקרא על שם שרלוט פיגי, הילדה הראשונה שהחלה לקחת את שמן הקנביס הזה לפני שנתיים. לאמא שלה לא היה שום תקווה, וביקשה מהאחים סטנלי את הצמח.

לשרלוט היה תסמונת דרווט, "נכשלנו עם התרופות", אומרת האם. "אנחנו כבר שנתיים בטיפול באמצעות הצמח, הורדנו לה את שאר התרופות. כבר אין צורך אפילו בצינור האכלה או בכסא הגלגלים שלה".

פיגי אומרת שבתה הפחיתה את כמות ההתקפים מ-1,200 בחודש לפחות מעשר בחודש. בעודה מסבירה זאת ראינו את בתה עוברת התקף אחד כזה במרכז בית החממה של הצמח שקרוי על שמה. קשה לציפייה ככל שיהיה, פיגי האם מסבירה את שברון הלב של ההורים, ושהקנביס מקל על כך רבות. "עם זה עלינו להתמודד, עם זה כל ההורים עם מחלות דומות צריכים להתמודד, האם זה יעבור? לא, אבל יש אפשרות להקל, עליה ועלינו".

נס המריחאונה

משפחות קוראות לכך, נס המריחואנה, למרות ששתי המדינות עם ארגוני האפילספסיה הגדולים מזהירים כנגד השימוש בצמח, בטענה שנדרש אישור ומחקר של המשרד לסמים ותרופות.

"לפני שנה, איש מאתנו לא חשב שמדובר בפוטנציאל של נס רפואי. היום כולם מסכימים על זה. אני חושבת שסוף סוף מצאנו נס כזה, אני מאמינה בכך", אומרת מרייה בוטקר. "זה מציל את חיי ביתי. האם אני צריכה לחקות ולראות את הבת שלי עוברת 12-15 התקפים ביום רקב גלל שמישהו במשרד הסמים והתרופות לא מאשר או שעליי לחכות רק בגלל שאין את הבהירות המדעית שתגבה את זה? וודאי שלא" אומרת בוטקר.

מאז שנטלה את "מארג שרלוט" מרייה אומרת שהבת שלה הפחיתה את הכמות, משך הזמן, וזמן ההתאוששות מההתקפים. אחרי חודשיים גרטה הפסיקה לנטול חלק מהתרופות שהייתה לוקחת באופן קבוע.

משפחות נוספות במצבים דומים כמו משפחת בוטקר מדווחות על התקדמויות זהות נגד המחלות. משפחת בוריסי, מניו-יורק עברו לקולורדו לא מזמן עם הבת גרייס, בת השנתיים. גם היא סובלת מתסמונת דרווט. הם מדווחים ש-300 ההתקפים ביום ירדו בשישים אחוז.

"אנחנו בחזית, אנחנו חלוצים. בעוד עשר שנים מעכשיו, כולם ייסתכלו אחורה ויאמרו, זוכר שכל המשפחות הללו עברו לקולרדו?" אומרת אנה בוריסי.
רייצ'ל ושון סלמסקי עברו לדנבר עבור בתם מגי. אחרי 20 חודשים צורת האפילפסיה שלה עדיין מסתורית בעיניי הרופאים. השינוי ניכר ביכולת שלה לשים לב ובתגובה שלה. " לפני הטיפול היא הייתה כמו מעטפת של גוף", אומר רייצ'ל.

איגוד האפליפסיה האמריקאי טוען, "בעוד שיש מספר דיווחים נקודתיים של שימוש במריחואנה כנגד המחלה, עדיין חסר הוכחות מדעיות לשגרת טיפול שכזה. חוסר המידע אינו אומר שמריחואנה איננה יעילה כנגד המחלה. זה אומר שאיננו יודעים אם מריחואנה בטוחה כטיפול יעיל".

הארגון מדגיש שזה נגד החוק הפדרלי להחזיק או להשתמש במריחואנה. ועוד מוסר הארגון, "מעט ידוע על ההשפעות לטווח הארוך על פעוטים וילדים, וחשיפה מוגברת בגיל ההתבגרות הראתה תופעות שליליות על מצב הרוח. דאגות בטיחות אלו בתוספת חוסר ראיות במחקרים מבוקרים יוצרות יחס סיכון\תועלת שלא תומך בשימוש במריחואנה נגד טיפול בהתקפים, כרגע".ארגון האפילפסיה של מינסוטה מסכים עם כל האמור, ותומך במחקרים נוספים בנושא.

המאבק ללגליזציה במינסוטה

סיפורי מעשייות על חוסר במידע מדעי, ואיומים נוסח קדחת הקנביס המפורסמת, לא מרתיעים את תושבי מינסוטה לעשות חסד עם צמח המריחואנה והילדים החולים. הצעות שהוגשו על ידי קארלי צלין ואישים נוספים יאפשרו, אם יעברו, להעניק שימוש במריחואנה עבור מספר מצבים מסוימים תחת מרשם רופא. חולים, לפי הצעה זו, יוכלו להחזיק 2.5 אונקיות מריחואנה, ויוכלו לגדל עד 12 עציצים או לרכוש את הצמח בבתי המרקחת.

אזזי, מנהל פוליטי המוביל את התחום אומר שלשתי ההצעות יש תמיכה דו-מפלגתית ויש להם את המספר המקסימלי של משתתפי עריכה המותר בחוק. ועוד, "מחקרים אחרונים מראים שיותר משני שליש בעלי זכות הצבעה במינסוטה תומכים בשינוי במדיניות", הוא מוסיף, "ועדת הבריאות תדון בנושא ב-25 לחודש". על ההצעה לעבור מספר ועדות לפנ שבית המחוקקים יוכל להצביע ולהגישה למושל עבור חתימה או הטלת הוטו. במרכז הוויכוח יעמדו ילדים כמו גרטה.

"אם זה עוזר לילדה הקטנה הזו, מדוע איננה יכולה לחזור הביתה? לחיות עם משפחתה?" . המאבק יכלול התנגדות של החוק. כל גורמי מערכת אכיפת החוק מתנגדים לרעיון. החשש של גורמים במערכת, למרות הסימפטיה למשפחות, הוא שהצמח הזה, יגיע לידיים הלא נכונות. מחקרים הוכיחו, לטענת איגוד השוטרים, שבמדינות בהן הותר הקנביס, צעירים גם מצאו את דרכם לצמח.

מרק בוטקר מקווה שהמתנגים יבינו שהם טועים, ושלמעשה הם פוגעים גם בעצמם.

"יום יבוא וארצה לגדל קנביס רפואי בעצמי, ארצה לעזור לחלק אותו לילדים שזקוקים לו – לא רק לילדים גם למבוגרים. יש לכך דרישה עצומה, זו טעות להתעלם מכך".

בין מינסוטה לקולרדו נמצאת מחלוקת גדולה. יש לבחון מחדש את מימדי הסטיגמה מול המציאות הנרקמת. עד אז, גרטה תשאר בקולורדו. "בשלב הזה, היא פשוט צריכה את המשפחה שלה מסביב. הם האושר שלה. והיא שלהם" אומרת מרייה בוטקר. "יפה פה, אני אוהבת את המקום בגלל התקווה שהוא מספק לנו. אבל זה לא הבית, זה לא הבית, וזה לעולם לא יהיה".

הוסיף/י תגובה

Scroll To Top