גרמן בעידן הפייסבוק

אז היום הוחלט שהחוק ההיסטורי של משה פייגלין להתרת קאנביס רפואי במרשם רופא משפח תדחה בעוד 45 יום כדי להמתין לשיניים בהצעת צהחוק על ידי משרד הבריאות.

אני שומע הרבה תומכי לגליזציה מאוכזבים, אבל אני חושב שעלינו להמתין לחוק שיציע משרד הבריאות לפני שאנחנו קופצים למסקנות, כמובן שהחוק יהיה שמרני יותר ועדיין יגביל , אבל יכול להיות שההצעה תציע פשרה שתאפשר לנו בעתיד להפעיל עוד לחץ, וכך נוכל ל לבסס את הטיעונים לכך שזה עבד ולכן יש לתת לקנביס הרפואי עוד חופש, שמעתי שאומרים שכל העסק של התרופה הולך להתייקר, ויכול להיות שההחלטה אף תפגע בחלק מהחולים …נראה מה יהיה…..

אבל לפני זה קרה משהו מרתק אחר. חברי כנסת יצאו מהארון הירוק והדו כי עישנו. חלק מהתקשורת (במיוחד המבוגרת והמנותקת יותר) טענה שזה קשקוש ובזבוז זמן של חברי הכנסת ושזו סתם רכילות. אבל כמובן שאלה דברי הבל, כי יש לזה השלכות עצומות :

ראשית, במובן הציבורי: הקנביס מוגדר היום כסם מסוכן ששימוש בו גורר מאסר ותיק פלילי של ממש, המסקנה מכך היא שאם הם עישנו הרי שיש לאסור אותם, אז למה לא עושים את זה ?

בהודאה הזו יש גם  ממד של אפליה כלפי האזרחים, הח"כים מוגנים ויכולים לחשש פה ושם בלי לפחד מאימת המשטרה, ואילו האזרח הקטן צריך להתחבא, האם הח"כים חיים מעל החוק ?

הווידויים גם בעצם מרוקנים את החוק מכל תוכן- האיסור לא מחזיק מים, ואפילו העומדים מאחוריו לא יכולים לקיימו, ולכן אין בו כבר שום טעם, כי הפרת החוק לא פוגעת באף אדם אחר.

מעבר לכל אלה, זה מעלה את השאלה האם החוק הזה בכלל מוצדק? האם זה נכון להפליל ולהתיחס לאנשים שמעשנים ונמצאים בעמדות מפתח כמו שרים וחברי כנסת או עובדי הייטק ומנהלים כפושעים ? האם הרס החיים של האנשים האלה שווה את מחיר הפשע? פשע שאין לו שום קרבנות או פגיעה באחר ?

אבל מעבר לכל, התקרית הזו היא מהפכה תודעתית, אפילו נבחרי ציבור, אפילו אנשים שהגיעו למשהו בחיים- התגלו כמעשנים, האמת שזה כבר עמוק בתוך המיינסטרים הישראלי (רק שאף אחד לא מעז לומר זאת בקול רם עד עכשיו). ההודאות האלה גרמו לקנביס לחדור אל לב השיח הישראלי ועכשיו, כבר יהיה בלתי אפשרי להסיר אותו משם, וזה רק יתחזק.

אבל לפני ששמחים צריך לייחל לעוד דבר- שגם הימין יודה שעישנו אצלו, בינתיים רק השמאל הודה ולכן זה עלול עדיין להיחשב למשהו "שמאלני", כאשר לחברי הכנסת בימין יהיה סוף סוף ביצים להודות שיעשנו, המפכה תמומש, והכנסת גם תייצג את המציאות- בכל  השכבות והגוונים החברתיים בישראל יש כמות גדולה מאוד של צרכני קנביס.

אז הטענה המרכזית של משרד הבריאות בתגובה לחוק הזה היא שהקנביס יהפוך את הרופאים לסוחרים, וכל אחד עכשיו יבקש מהם מרשם ויפעיל לחץ, זו כמובן שטות לא מבוססת, אישור לקנביס רפואי לא יביא לשום סחר, לרופא ישנה סמכות מלאה לעשות כראות עינו -לשם כך הוא רופא, האם אך ורק במקרה של הקנביס הרופאים פתאום סתומים וחסרי ישע ? שכל 12 שנות לימודיו של הופכות לחסרות משעמות ? אם מישהו יאיים שיקבל קנס כספי גבוהה או מאסר, זה לא חוקי באותה מידה אם אני אלחץ בכוח כדי לקבל מרשם לריטלין אותו אפשר להסניף בכמות גדולה ולהגיע לתחושה הדומה במעט לקוקאין, המשטרה אמורה לטפל בזה ולא משרד הבריאות, משרד הבריאות אמור לשמור על בריאות הציבור בלבד. גם אני זקוק לריטלין, אבל הרופאים לא נותנים לי אותו מסיבות בריאותיות (המוח שלי לא מגיב טוב לתרופה הזו) ואכן שום רופא לא הסכים לתת לי בשום אופן ולא משנה כמה בקשתי, אם הייתי מאיים סביר להניח שיהיו מזמינים עליי אבטחה או משטרה. אז למה קנביס זו בעיה חמורה הרבה יותר ? לא ברור.

הטענה השנייה היא שאין מחקר רפואי מקיף מספיק, בעניי זה לא רלוונטי, המחקרים אומנם באמת  מאוד מפגרים בגלל המלחמה בסמים, אבל עדיין לא צריך מחקר מעמיק וארוך מדיי כדי לראות שני דברים פשוטים :

1. זה עובד! הקנביס מקל על החולה בצורה שאין לתארה, ועוד למגוון עצום של מחלות מכל הסוגים

2. לא צריך מחקר מעמיק כדי לראות שתופעות הלוואי הם יחסית זניחות. שימוש יומיומי לאורך זמן גורם אולי לתופעות לוואי והשפעות לא טובות, אבל הם כאין וכאפס לעומת תופעות הלוואי שגורמות תרופות כימיות אחרות. זאת ועוד, כנראה שההשפעות הגופניות הם זניחת ביותר אם בכלל -הדיבור העיקרי הוא נזק מסיום לריאות בשימוש תכוף וארוך וחשד מסוים לירידה בפוריות, אך הם מעולם לא הוכחו באופן ודאי . מה גם שיש מספיק אנשים שמעשנים באופן קבוע כבר כמה עשורים ככה זה לא שאין את מי לחקור. התחום השני הוא הנפשי ושם דווח על ירדה במוטיבציה, התמכרות, אדישות וירדה בזיכרון ובתפקוד ובמקרים מסוימים פרנויה, חרדות והתקפים פסיכוטיים- ההתקפים הפסיכוטיים הם ככל הנראה זניחים וקורים לעתים סופר נדירות כשאפשר להשוות את רמת הסיכון להתקף פסיכוטי לעלייה על רכבת הרים בלונה פארק. בעניין התופעות האחרות- הקנביס הרפואי מביא לירידה דרסטית ואף להעלמה של תופעות לוואי קשות מאוד של מחלות, ואלה גורמים לחולה להרגיש בריא בהרבה, לתפקד, לאכול ולישון או לשכך כאבי תופת, ככה שמבקרה של קנביס רפואי, הקנביס דווקא מביא לתופעות לוואי הפוכות, כי היא ממש מצילה את החולים שיכולים לתפקד רק בזכותה, ככה שהתפקוד והמוטיבציה שלהם עולים פלאים בזכות העישון. (בעניין השימוש לצורך הנאה, הסיכון קיים, ופה פשוט יהיה צורך לחנך לשימוש נכון ולא מוגזם, חוץ מזה שגם היום מרבית המעשנים הם אנשים בריאים, נורמטיביים ומתפקדים היטב, ורק מיעוט קטן ממנו לוקה בתסמינים האלה, גם מבין אלה שמעשנים באופן יומיומי).

אז כמו שאנחנו רואים, הטענה בדבר ה"סיכונים" היא באמתת שולית וזעומה, וגם אם יש כאלה, אי אפשר להשוות אותם לעילות העוצמה של הקנביס.

הטענה המרכזית האחרונה היא "זליגה" של חומר החוצה, בינתיים זה לא ממש קרה בהיקף גדול ככה שאין סיבה שזה פתאום כן יקרה, חוץ מזה שזה נובע מהתפיסה השגויה שקנביס רפואי זה דבר נפלא ואילו קנביס לצורכי פנאי הוא דבר נורא וקסטורפלי, אבל האמת שהקו הזה הוא לחלוטין דמיוני, כי גם אם אני משתמש בו לסרטן וגם אם זה כדי להירדם טוב בלילה לפני יום חשוב בעבודה או כדי סתם להפיג מצב רוח מבאס אחרי יום נאחס, הפטונציאל הרפואי הוא אותו פוטנציאל, כי המגוון השימושים בקנביס הוא כה רחב ועצום. את התפיסה המוגחכת הזו מטפחת לצערי הרשות הלאומית למלחמה בסמים.

אז מה כל כך נורא בזליגה ? לא ברור, הבעייה העיקרית היא ארגוני פשע שינסו להתשלט ולמכור, אבל זה כמובן לא יפתר כל עוד אין לגלזציה עלמית רחבה, שתדחוק את ארגוני הפשע מהשוק הזה. האם הפחד הנורא מ"זליגה" מצדיק המשך סבל של חולי סרטן, פרקינסון או סובלים מכאבים כרונים ? התושבה היא חד משמעית: ל-א.

אבל, כאמור המפכה עוד לא הגיעה לכולם, וראינו נבחרי ציבור רבים  שמבזים את עצמם לעניי כול ופשוט עושים מעצמם צחוק- העולם כולו צועד ללגלזציה, ואני מקבל כל יום ידיעות על המתרחש בעולם, יחד עם ההתקדמות, אנו גם רואים כיצד מצדדי המלחמה בסמים הולכים ומתבצרים בעמדות שלהם יותר ויותר חזק. המלחמה בסמים הפכה תלושה מהמציאות, והטענות שלהם הפוכות עם הזמן ליותר ויותר הזויות ואבסורדיות, בטוחים שהם מייצגים את רוב הציבור היום, שבפועל הציבור המתון שדעותיו לגבי העניין מתנדנדות הולך ומתרחק מהם במהירות. אבל מעבר לאטימות, אני חושב שמה שמביא את שברונם של נבחרי ציבור רבים והמלחמה בסמים, זו העובדה שהם עדיין לא מבינים את החוקים החדשים של עולם האינטרנט. מסתבר שרשויות המלחמה בסמים בראו לעצמם מציאות חלופית, בועה שניתקה אותם לחלוטין מהמציאות- בבועה הזו הם יכולים לטעון שקנביס הוא סם מסוכן מאוד, ולהאמין בכל ליבם שזה מה שכולם חושבים, בעולם הזה, צבי הנדל יכול לומר בקול תקיף ויודע דבר שכל המדינות בהן הקנביס היה לגאלי או מוקל בחוק חזרו בהם מהחלטתם ולהאמין שלציבור אין מושג שזה לא היה ולא נברא, שם יאיר גלר יכול להודיעה לנו שחוקי הלגלזציה בקולרדו ובווישינגטון לא יעברו , בתוך העולם הזה  גרמן יכולה להצהיר בכל יום משהו אחר שסותר את עצמו, בלי לחשוב שמישהו באמת יזכור או שיהיה לו אכפת. ויאיר לפיד יכול לטעון שהוא מעולם לא עישן ג`ויינט גם אם כל העדויות וההגיון הבריא טוענים אחרת (אין הוכחה חותכת שיעשן זה נכון, אבל בחייאת הוא לא עישן? אל תעבדו עלינו) אי שם בבועה אל סם יכולים לקיים כנסים בחסות האקדמיה ולחושב את עצמם רציניים בזכות זה. זו מציאות חלופית שבה עדיין לא שמעו על כוח האינטרנט, על ויראליות, על שפע מידע, על שיתופים, טוויטר והפצת המונים, שם חסידי המלחמה בסמים יכולים להפיץ טענות ולחשוב באמת ותמים שכולם מאמנים דווקא להם, שבחוץ שפע בלתי נגמר של מידע אמין שטוען בדיוק ההפך.

שלי יחימוביץ` למשל הוכיחה שהיא מחוברת לעם, ואחרי שמצאו קטע בו היא מכחישה שעישנה (אחרי שהודתה) היא התנצלה על כך וטענה שלא הודתה בשל דעות קדומות, ואני אכן מאמין לה. ההתנצלות הזו הוכיחה שהיא מחוברת לעם ולמציאות, ומבינה שאין טעם להכחיש כי המידע שהיא כן עישנה יצוף מהר מאוד והיא סתם תצא שקרנית.

אך בניגוד אליה, לפיד וגרמן בשלהם, והם מתנגדים באופן אקטיבי למהלך, הטענה הכי חזקה שרצה ברשת חזק מאוד, היא לגבי שוחד ולחץ של תאגידי התרופות לחסום את המהלך, בעבר חשבתי שזו סתם שטות, אבל כל התנהלות הממסד (שעדיין לדעתי מונע בעיקר משיקולי שמרנות) כמו העבודה שב`יש עתיד` יושב בן אדם שקשור לחברת טבע, וכשאני שומע את הדברים הבלתי מבוססים שרופאים מסוימים אומרים, אני מתחיל לחשוד שיש בכך אמת מסוימת, כי ההתנהגות שלהם תמוהה וזה מעורר בי  חשד שאולי יש דברים בגו.

אבל בין כל הטיעונים של משרד הבריאות המשפט שקומם אותי מכל,  היה ש"כל חולה יוכל עכשיו לבקש קנביס לכל דבר, כאב ראש צוואר או שניים" המשפט הזה נוטף כל כך הרבה ציניות, יהירות וזלזול באזרחים שזה חולני. מי אתם שתגידו לי מה זה כאב ? אני לא רוצה להישמע מסית או נוטף שנאה או משהו, אבל אני באמת מאחל לגרמן ולפיד להיות יום אחד (רק אחד) עם כאבי הגב של אבא שלי , האם הם יוכלו להגיד שזה "רק" כאב גב? ואני יכול להגיד להם בוודאות שהם יהיו כנראה יורים בעצמם אחרי יום כזה.

ואולי בכלל זה הכול רק שיקול כלכלי ? אולי  בעיניהם "לכל שטות" החולה צריך רק תרופה כימית של טבע ? טוב,  כמו שאמרתי מדובר כנראה בטמטום ורדיפת בצע שחברו להם יחד- התוצאה המחליאה כאן לפניכם.

ים של צחוקים בכוכב הכחול

Related posts

Leave a Comment