אחרי יותר משלוש שנים שה-DEA מעכב בקשות למחקר בנושא קנאביס, הסוכנות נדרשת להסביר את מעשיה לבית המשפט הפדרלי בתוך 30 יום. 

בית המשפט לערעורים בארה"ב הורה לסוכנות לאכיפת סמים להסביר מדוע היא מסרבת להשיב ליותר מתריסר בקשות של חוקרים למחקרים בנושא קנאביס בשלוש השנים האחרונות. "בתקווה שהסוכנות סוף סוף תספק הסברים בבית המשפט הפתוח לפיקוח ציבורי, למהלכים המתסכלים שלה", הכריזה סו סיסלי, חוקרת ממכון 'סקוטסדייל', החברה עמה היא פועלת הגישה ב-2016 בקשה לקבל רישיון לגידול מריחואנה עבור מחקר קליני מתמשך לחיילים הסובלים מפוסט-טראומה.

מכון המחקר 'סקוטסדייל' תבע את משרד המשפטים ואת ה-DEA בחודש יוני. על פי חוק מ-2015 היה על היועץ המשפטי להתייחס לבקשה לרישיון לא יאוחר מ – 90 יום, מיום הגשת הבקשה. בניגוד לחוק מאז 2016, אין שום רישום פדרלי של הבקשה של החברה ושל חוקרים נוספים.

החברה טוענת ש"פעילות הסוכנות הופסקה שלא כדין. ולאור יישומי הנחיה מפורשים, פעילות הסוכנות נדחתה באופן לא הגיוני". למרות ערעורים רבים לסוכנות, לא נרשמה התקדמות בבקשות השונות לרישיון בשלוש השנים האחרונות.

התביעה של סיסלי והוראת בית המשפט הן חדשות ראויות לציון לאור המחסור בקנאביס הראוי לשמש במחקר קליני. נכון להיום לאוניברסיטה במיסיסיפי יש הרישיון היחיד בארה"ב לגדל קנאביס למטרות מחקר. למרות טענות ה-DEA שהקנאביס של האוניברסיטה ברמה גבוהה, חוקרים רבים מתלוננים שהתוצר המסופק להם הוא לא יותר מבדיחה גרועה.

הקנאביס שהגיע למחקר של סיסלי "הגיע בצורת אבקה, נגוע בחומרים כמו מקלות זרעים וגם עובש". חברת המחקר טוענת בתביעה "יהיו הסיבות שהממשל בחר להפיץ את הקנאביס הזה ולא אחר, התחשבות באיכות איננה אחת מהן. החומר המסופק למחקר איננו ראוי למבחן קליני."

מאז שהזמינה הסוכנות ב-2016 למלא בקשות עבור ייצור המוני של קנאביס, הגישו רפובליקנים ודמוקרטים מבית הנבחרים בקשות לעדכון מצבם של 12 בקשות לייצור.

במספר הופעות בפני הקונגרס, התעקש ג'ף סשון, מי שהיה היועץ המשפטי לממשלה, שמשרד המשפטים כבול על ידי אמנת האו"ם בנושא סמים נרקוטיים. אך בפועל, חוקרים רבים בארה"ב מייבאים באופן חוקי קנאביס מקנדה ומישראל, גם מנהל המזון והתרופות אישר בשנה שעברה תרופה המופקת מהצמח, ובנוסף לכך ה-DEA מאשר באופן קבוע יישומים לייצור מקומי של חומרים אחרים באותו הדירוג, כולל קנאביס סינתטי, כל זאת בניגוד לאמנת האו"ם.

בית המשפט הורה לסוכנות להשיב לחברה עד סוף חודש אוגוסט. קשה שלא לשים לב לדימיון בין התוצרת שמפיצה הסוכנות בארה"ב לזו של רפורמת הקנאביס החדשה בישראל. גם כאן בארץ,  מאז נכנסה הרפורמה החדשה, מטופלים רבים מדווחים בדיוק על אותה איכות של תוצרת, צמח שמתפורר לאבקה ומלא בזרעים, מקלות, ולעתים אפילו עובש. נותר רק לקוות שבית המשפט בארה"ב יתנהג באופן פחות סלחני ומחיל, כפי שהתנהג בג"ץ כלפי המדינה ומשרד הבריאות בארץ.

מקור.