אנשים כלואים

 

יוני 13 2013

 

בישראל ובכלל במדינות המערב, ישנם אלפי אנשים כלואים, אנשים אשר אינם כלואים בבתי סוהר, אלא אנשים אשר כלואים במציאות חסרת הבנה, אשר כלואים במציאות פיזית ונפשית קשה וזאת אך ורק בשל אנשי ממון חזרים.

אותם האנשים כלואים מצד אחד, למערכת שלא מבינה אותם ואת צרכיהם, או ליתר דיוק אינה רוצה להבין אותם. אותה מערכת שמעדיפה לגלגל על חשבון גבם מיליארדים על גבי מיליארדים, במקום באמת לנסות ולעזור להם. מן הצד השני, אותם אנשים כלואים בחברה אשר לא מוכנה לקבל אותם במקרים רבים וזאת אך ורק בשל בורות וחוסר במחקר.

כלואים אלו הם סקלה של אנשים אשר סובלים מבעיות רפואיות כאלו ואחרות, בין אם זה בעיות נפשיות ובין אם זה בעיות פיזיות, והמערכת היא תעשיית התרופות – תעשייה שמחדירה פעמים רבות רעל לתוך גופם. רעל שלא פותר את הבעיה, אלא רק מחמיר אותה וגורם לפיתוחן של בעיות אחרות. אותו הרעל הוא תרופות כימיות מסוכנות שתופעות הלוואי שלהן מסוכנות.

 

מעבר ל"פתרון" שאינו באמת פתרון, יש דרך אחרת, דרך טבעית, אשר הוכחה כמועילה במקרים רבים ואשר מועילה  בהקלה על כאב, בהפחתה ומניעה של מחלות רבות – בין השאר סרטן – והחשוב ביותר בכל הדרך הזאת, היא שתופעות הלוואי שלה שואפות לאפס. וגם אם הן קיימות, הן אינן משפיעות לטווח הארוך.הדרך המדוברת היא, הקנאביס. כן, אותו קנאביס שבמשך שנים הוחדר לתודעה שלנו כסם ממכר ומסוכן, הוא למעשה תרופת פלא שהצילה ועודנה מצילה אנשים רבים.

 

בעיה הקיימת בנושא הקאנביס:

במשך שנים הוכנס לנו לתודעה שהקנאביס הוא סם מסוכן בעל תופעות לוואי נוראיות וסכנת התמכרות- דבר זה אינו נכון, הקנאביס בהרבה פחות מסוכן מלצורך העניין: מורפיום, ריטלין ותרופות ממריצות, פסיכיאטריות ומקלות כאב  רבות אחרות  שאם נסתכל לרגע בעלון למשתמש שלהן נגלה שהן יכולות לגרום לתופעות לוואי החמורות בהרבה מהתופעות לוואי שהקנאביס יכול לגרום להן. לצורך הדוגמא נקח את הריטלין אותו הריטלין שניתן בצורה סיטונאית לילדים רבים הסובלים מ"הפרעות קשב וריכוז", הריטלין הוא סם ממריץ אשר דומה בהרכבו הכימי לקוקאין ואף נמצא באותה קטגורית סמים כמו הקוקאין וההרואין (וזאת על פי מנהל התרופות האמריקאי), בנוסף, מנהל התרופות האמריקאי רושם, בין היתר, את הדברים הבאים בנוגע לריטלין (קישור למקור בסוף הכתבה):

 

בעקבות השימוש בריטלין ובתרופות אשר יש להן את אותו החומר הפעיל כמו בריטלין (ממריצות למינהן), נגרמות בעיות לב (כולל שבץ והתקפי לב בקרב מבוגרים), בעיות פסיכיאטריות (כגון שמיעת קולות, דמיונות/הזיות, או חשד לכך) ושאר תופעות לוואי לא נעימות בלשון המעטה, כגון כאבי ראש, תיאבון מופחת, עצבנות, סחרחורות, קשיי הירדמות, בחילות, האטה בגדילה אצל ילדים ועוד.

 

כעת, לאחר שקראנו מעט אודות הריטלין המפורסם ומה הם תסמיניו, האם נראה לכם שאותו הקנאביס, הטבעי, שמוגדר כסם, באמת מסוכן יותר מהריטלין, שמוגדר משום מה כתרופת פלא וניתן לילדים ומבוגרים רבים בצורה סיטונאית?הסיבה לתודעה הכוזבת שנכנסה בנו, היא הכסף הרב שתעשיות רבות ובראשן תעשיית התרופות משקיעות בכדי להשתיק את הנושא, וזאת בשל פוטנציאל הפגיעה הפיננסי שהן עלולות לסבול מנו, באם יעברו לצרוך קנאביס במקום. זו באמת הסיבה שאלפי אנשים נכלאים במחלתם בגלל אותם אינטרסים ציניים צרים.

הסיבות לצורך ברפורמה בנושא הקנאביס הרפואי:

ישנם אנשים רבים שסובלים מפוסט-טראומה, בעיות נפשיות ופיזיות רבות, שהטיפול הקונבציונאלי או שלא עזר להם או שפגע בהם עוד יותר ולא מאושר להם השימוש בקנאביס.

במצב שנוצר היום אין רופאים רבים שיכולים לאשר את הטיפול בקנאביס ורופאים רבים אינם מעוניינים לאשר את השימוש וזאת בגלל חשיבה "מסורתית" או לחילופין אינטרסים כאלו ואחרים שיש להם עם חברות התרופות.

בעקבות זאת, התוצר של המצב הקיים הוא, כאמור, אנשים רבים אשר כלואים בתוך טיפול שלא עוזר להם ובתוך סבל יומיומי שלא נגמר וזאת במקום להיות חופשיים לקבל טיפול אחר, שרוב הסיכוים שיעזור להם לאכול טוב יותר, לישון טוב יותר, לחייך ובסופו של דבר לחיות טוב יותר, או ליתר דיוק, יעזור להם לחיות מחדש.

במצב הקיים, המטופל מפסיד פעמיים. פעם אחת בגלל המתואר מעלה ופעם שנייה בגלל שאם הוא ממש צריך את הקנאביס ולא מאשרים לו, סביר להניח שהוא מנסה להשיג אותה באופן לא חוקי, דבר מזיק, שכן – אין לדעת באיזה תנאים יוצר הקנאביס ואם הוא "נקי" או שהוספו לו דברים אחרים.בנוסף, גם המדינה נפגעת מהסיפור וזאת בשל העובדה שסביר להניח שמקור הקנאביס של השוק השחור הוא בארצות ערב, דבר אשר גורם לכך שכל קנייה של החומר בשוק האפור גורמת לכלכל את אותן מדינות.

 

הרפורמה הדרושה:

הפיתרון חייב להיות, בראש ובראשונה, בהעברת זכות הבחירה לחולה. אם ידוע שהקנאביס יכול לעזור לחולה במצב קשה, צריך להעניק לו את האופציה לבחור – האם להשתמש בטיפול כימי, או בטיפול של קנאביס רפואי.

בנוסף, בכדי שזה יקרה, יש צורך לאפשר לכל רופא מומחה לרשום מרשם לקנאביס רפואי בתחום התמחותו.

רק כך ישוחרר ההמון ממסך הבערות ההפחדות שהוא נמצא בו כרגע. עד שזה יקרה, המוני אנשים ימשיכו להיות כלואים במחשכים.

 

ליאור רזניק הוא פובליציסט, סטודנט לתואר ראשון באוניברסיטה הפתוחה, מייסד "האלטרנטיבה הצעירה", לשעבר יו"ר ומייסד "צעירי הליכוד, הקבוצה הדרומית" ו"פורום הצעירים למען הדרום" ורכז "ליכוד למען הזולת"-התנדבות מוסדית לשעבר.

Related posts

Leave a Comment