רק לאחרונה יצא משרד הבריאות בהצהרות על הרחבת ההיתרים, קיצור התורים, יעול תהליכים או בשפה פוליטית "רפורמה" במעמד הקנביס הרפואי.

בניגוד למה ששרת הבריאות אוהבת לספר בתקשורת, המצב בשטח שונה לחלוטין: התורים ארוכים בצורה בלתי סבירה (גם בחידוש רשיון), משך ההמתנה לאחר קבלת האישור לפעמים מגיע לחודשים (גם לחולי סרטן), הדרישה לוותק של שנה במרפאת כאב לפני בחינת הבקשה בעינה עומדת, ועכשיו אנו מקבלים בשורה חדשה: הרופאים החליטו שהם נוטשים את הסיפור. אין יותר קנביס רפואי. גורנישט. מרפאת הכאב מתנערת מהחולות והחולים ומפקירה אותם לטיפול רפואי חסר ואף מזיק.

אין מנוס מהסדרה חוקית של מעמד הקנביס, גם לשימוש הרפואי וגם לשעות הפנאי. רק כך נשחרר את החולים מהתלות במערכת בירוקרטית שלא טובתם לנגד עיניה, רק כך נעודד מחקר רפואי ומדעי באחד התחומים שזקוק הכי הרבה לידע אמיתי נטול בורות וסטיגמות.

הצעת החוק להכרה בתועלת הרפואית נפלה לפני מספר חודשים במליאת הכנסת, ועכשיו ברור שההצעה הממשלתית לא מבצעת את העבודה. בקרוב תעלה על שולחן הכנסת הצעות חוק לאי הפללה והסדרת השימוש בשעות הפנאי. אנחנו נצטרך את הכוח והתמיכה שלכן ושלכם כדי להעביר אותן בישראל ולעשות כאן שינוי היסטורי

תמר זנדברג

בס"ד

רובנו אנטי ממסדיים , אנחנו בזים למערכת ולרוב איננו באים על סיפוקנו מבחינה חברתית , כלכלית ובריאותית . אכן עם קשה עורף אנחנו , אבל יש גבול עד כמה אנחנו יכולים להסתובב עם צוואר תפוס . למזלנו בורכנו במנהיגים בני דורנו אשר שמו על דגל המאבק שלהם ערכים של חופש וחירות האדם . זכויות בסיסיות אינן מסופקות לאזרחים מה שיוצר נתק בין העם לבין השלטון.

חברת הכנסת תמר זנדברג פירסמה קריאה אל העם בה היא מבקשת מאיתנו להתאחד ולתמוך בהצעות החוק אותן היא מנסה להעביר בכנסת . מקומו של העם הוא לאו דווקא בין 120 הבוחרים אלא בהעלאת המודעות והכדאיות הכלכלית לאישור החוק.

כאשר האמת רוצה לצאת אל האור תמיד יהיו כאלה שינסו להחביא אותה כי היא לא יעילה להם , וגם כאן אנו יכולים לראות כי מרפאות הכאב בבית החולים תל השומר ובית החולים שיבא הוציאו הודעה למטופלים כי אינם רושמים אישורים לקנאביס רפואי .

"בניגוד למה ששרת הבריאות אוהבת לספר בתקשורת, המצב בשטח שונה לחלוטין: התורים ארוכים בצורה בלתי סבירה (גם בחידוש רשיון), משך ההמתנה לאחר קבלת האישור לפעמים מגיע לחודשים (גם לחולי סרטן), הדרישה לוותק של שנה במרפאת כאב לפני בחינת הבקשה בעינה עומדת, ועכשיו אנו מקבלים בשורה חדשה: הרופאים החליטו שהם נוטשים את הסיפור. אין יותר קנביס רפואי. גורנישט. מרפאת הכאב מתנערת מהחולות והחולים ומפקירה אותם לטיפול רפואי חסר ואף מזיק.”

מרגיש כאילו מישהו נותן להם הוראות מגבוה. בהתאם לדבריו של מנכ"ל משרד הבריאות ניתן לשער גם מי נותן את ההוראות , ומאיזה גובה . בנוסף פרשת השחיתות של חברת שראל המסתורית אופפת את מרחבי הרשת אך נאסרה עליה דריסת הרגל בחדשות או בפריים טיים . השאלה שחייבת להישאל – האם מנסים להסתיר מאיתנו משהו ?

"הצעת החוק להכרה בתועלת הרפואית נפלה לפני מספר חודשים במליאת הכנסת, ועכשיו ברור שההצעה הממשלתית לא מבצעת את העבודה. בקרוב תעלה על שולחן הכנסת הצעות חוק לאי הפללה והסדרת השימוש בשעות הפנאי. אנחנו נצטרך את הכוח והתמיכה שלכן ושלכם כדי להעביר אותן בישראל ולעשות כאן שינוי היסטורי.”

התשובות נמצאות מתחת לאף , ע"פ דבריה של ח"כ זנדברג עלינו להתחיל להתעורר ולצאת מהאדישות שלוקחת אותנו למטה .להאמין ברעיון , להבין שאנחנו לא "מסוממים" או חולי נפש עתידיים כמו שהחברה חינכה אותנו . עלינו להפיץ את הבשורה גם בתור אנשים מעשנים וגם לא מעשנים , לכל אדם מותר לבחור מה לעשות עם גופו ואין מנוס מהכרה חד משמעית בחוק יסוד זה. להגביר את התמיכה והמודעות ולנסות לתת צ'אנס לנציגים האמיתיים שלנו לשנות את פני החברה גם מתוך המערכת .

Galy Esther Amgar