אל תחטאו ב"גראסופוביה"

פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet

פתאום כולם (כמעט) נחשפים ומתוודים שעישנו, "ככה, פעם-פעמיים, גראס או חשיש". גם אני ניסיתי ויש לי עצה: עשו בעצמכם, ביניכם לביניכם, את חשבון הנכון והפסול, ואל תשעו לצדקנים, לטהרנים, וליודעי-כל

ארנון לפיד

פתאום כולם (כמעט) נחשפים ומתוודים שעישנו, או "ניסו, ככה, פעם-פעמיים, כשהיו צעירים, בלי לקחת לריאות", גראס, או חשיש, ורק אותי אף אחד לא שואל, ודווקא יש לי מה להשיב: גם אני! ולא רק ניסיתי, ולא רק פעם-פעמיים, וכן, לקחתי עמוק לריאות ("מה אתה סח?" מתפקעים עכשיו מצחוק מכריי).

 

ה היה, אכן, מזמן. כשהקיבוץ עוד היה קיבוץ. וכמו בכל קיבוץ היתה גם אצלנו, ואני מטובי בניה, חבורת סוד מוחלט בהחלט, שנהגה להתקבץ מדי פעם, ככה, לעת ערב, סביב ג'וינט דקיק, וליהנות מכמה שעות של ריחוף נעים, צחקוק אווילי, ואסקפיזם מבורך.

 

כשנודע הדבר, היה שמח בגבעה: פסיכולוגים הוזעקו, שוטרים באו (וגם נסעו, עם כמה מאתנו), אספות כונסו, ועדות הוקמו, אבל כל אלה היו משעשעים ומגוחכים הרבה פחות מהאמירות שנשמעו אז מפי מחנכים ומורליסטים: "זה מתחיל בגראס ונגמר בהרואין", או: "כל הסמים חד הם – מסוכנים לבריאות, וכרוכים בעבריינות ובפשע".

 

 

מעולם לא התגאיתי בעומק תבונה, אבל מילדות – ובזה, תסלחו, אני מתגאה! – הייתי ספקן וחשדן כלפי מוסכמות, ואלרגי לסיסמאות ולקלישאות, ובעיקר למפריחיהן. "ואם אתמול גנבתי שסק מהעץ של הגולדמנים", שאלתי אושיה חינוכית-מקומית יודעת-כל, שנזפה בי, "זה בהכרח יוביל אותי לשוד הזהב בפורט-נוקס?"

 

ובאשר לנזק הבריאותי: "את בטוחה שג'וינט דק מסוכן מאלכוהול, שנלגם עד דלא ידע בנשפי פורים בקיבוץ?"

אתה מתחכם! פטרה אותי האושיה, ומיהרה לישיבת "ועדת סמים".

 

שנים חלפו, עידן הידע והנאורות התקדם כמה צעדים נוספים, אני כבר לא מעשן סמים (יש לי נימוקים טובים), וכולי תקווה, שגם המחנכים דאז, נאמני המוסכמות, ומפריחי הקלישאות והסיסמאות, החכימו בינתיים, ויודעים את העובדות: שגראס אינו מוביל להרואין (אפילו הרשות למלחמה בסמים כבר מודה בכך), ונזקו (ועל כך אין מחלוקת בין המומחים) קטן בהרבה מנזקי האלכוהול והטבק (ואת מעלותיו, הנחשפות והולכות, הרי אין צורך למנות).

 

ידידיי, בני התשחורת, קבלו המלצת קשיש מנוסה: עשו בעצמכם, ביניכם לביניכם, את חשבון הרווח וההפסד, החסרונות והיתרונות, הנכון והפסול (בכל דבר ועניין), ואל תשעו לצדקנים, לטהרנים, וליודעי-כל. לא מהם תצא תורה, ולא מהם תבוא גאולה לעולם (אגב, גם מהגראס לא)

Related posts

Leave a Comment